Toobin Jeffrey

Někdejší zaměstnanec a nynější stálý spolupracovník deníku The New Yorker, Jeffrey Toobin strávil dva roky u soudu s O. J. Simpsonem a pravidelně o něm referoval. Získaný materiál využil také k napsání knihy.

 

 

 

 

FAKTA O PROCESU A JEHO AKTÉRECH

Nicole Brown Simpson Narození: 19. května 1959, Frankfurt nad Mohanem

Úmrtí: 12. června 1994 (ve věku 35 let), Brentwood

Příčina úmrtí: pobodání

Bydliště: Brentwood

Místo odpočinku: Lake Forest

Nicole Brown se narodila Judith a Louisi Brownovým, její otec byl Američan a matka Němka. Studovala na škole Rancho Alamitos High School a poté na škole Dana Hill High School v Kalifornii.V roce 1977 se poznala s O. J. Simpsonem. V té době pracovala jako servírka v klubu The Daisy. V roce 1985 se Nicole a O. J. vzali a narodily se jim dvě děti, ale jejich vztah nebyl idylický – O. J. Nicole týral. Kvůli tomu se s ním 1992 rozvedla. Děti si Nicole po rozvodu vzala do své péče a odstěhovala se do Brendwoodu. V červnu roku 1994 byla Nicole Brown Simpson zavražděna společně se svým kolegou číšníkem Ronem Goldmanem. Ron přinesl Nicole brýle její matky, matka brýle ztratila v restauraci a Ron je našel. Přijel k domu, kde Nicole bydlela. Když jí chtěl brýle předat, byli oba napadeni a zavražděni neznámým útočníkem. Vrah Nicole brutálně ubodal a téměř jí uřízl hlavu. Mrtvoly Nicole a Rona našli sousedé. O. J. Simpson byl po smrti Nicole obviněn z dvojnásobné vraždy. Proběhl v celých USA ostře sledovaný proces. Věcné důkazy byly zpochybněny na základě tvrzení, že byly vykonstruovány na kvůli rasové motivaci a O. J. Simson nebyl potrestán ze vraždu. V následujícím procesu byl ale odsouzen k zaplacení velkého odškodného pozůstalým. Vražda zůstala oficiálně neobjasněna a tento případ ostře rozděloval veřejné mínění. O. J. Simson byl později odsouzen za jiné zločiny a ve vězení je dodnes (květen 2017). Nicole Brown Simpson je pohřbena na hřbitově v Lake Forest v Kalifornii. Její jméno se dostalo do charitativní akce.

Skutečně oběť rasistického spiknutí?

Proč proces s O. J. Simpsonem lidi tak zajímal?

No, v první řadě, O. J. Simpson byl pravděpodobně nejslavnější člověk, který kdy byl ve Spojených státech obviněn z vraždy. Los Angeles, kde žije hodně bohatých lidí, také sehrálo svou roli. A pak prvek tajemství. Nebyl to úplně jasný případ. Muselo se zjistit, jak k vraždě došlo, najít motivy. Reportáž ze Simpsonova zatčení se vysílala v celostátní televizi ve středu, kdy zároveň desítky miliónů lidí sledovalo playoff NBA, a měla podobnou sledovanost. Tento případ pak také vyústil do vážných debat o tom, jak černoši a běloši vidí svět úplně jinak, a odhalilo to některé velmi důležité věci o naší zemi.

V jakém slova smyslu?

Myslím, že celým průběhem hlavního líčení a i po něm prosakovaly rasové problémy. Ať už to byla otázka usvědčení pachatele, roli detektiva Marka Fuhrmana v případě, nebo odhalení, že policejní oddělení v Los Angeles zacházelo jinak s černochy a jinak s bílými lidmi. A pak po vynesení rozsudku se země rozdělila. Nezapomenu na nadšení černochů z osvobozujícího rozsudku, který naopak běloši nechápali a zmocňoval se jich strach z budoucnosti.

Stal jste částí příběhu?

Trochu. ... Právě jsem začínal v The New Yorker. Nastoupil jsem tam s právnickým vzděláním a zkušenostmi prokurátora. Zavolala mi moje nadřízená Tina Brown a uložila mi odjet do Los Angeles a „pokrýt“ proces. Profesor trestního práva Alan Dershowitz mi poradil, ať se podívám na jednoho z policistů, zainteresovaného do případu – Marka Fuhrmana. Zjistil jsem, že byl žalovaný za projevy rasismu. Napsal jsem o tom pro The New Yorker, protože bylo jasné, že toho využije obhajoba.

Proč jste dospěl k závěru, že Simpson je vinen?

Důkazy proti němu byly tak přesvědčivé, že jsem se domníval, že se nedají zpochybnit. DNA, krev obětí se našla na Simpsonově rukavici, v jeho autě a mohl bych pokračovat.

Proč byl tedy osvobozen?

Protože obhajoba přesvědčila porotu, že se Simpson stal obětí rasistického spiknutí.Tento případ ukázal, že když to došlo k vymáhání práva a neměla být zpochybňována víra v policii a soudnictví, žili černoši a běloši ještě v roce 1995 v různých zemích.

Sešel jste se někdy se Simpsonem?

Ne, ale snažil jsem se o to mnohokrát. Psal jsem mu do vězení, ale nikdy neodpověděl.

Na co byste se ho zeptal?

Jednou z hlavních věcí, kterou o O. J. Simpsonovi vím, je, že je excelentní řečník. Takže kdybych mu položil jakoukoli otázku, musel bych mu nejméně pětačtyřicet minut naslouchat. Bylo by tedy nepodstatné, na co bych se ho ptal – on by prostě začal mluvit.

(Ze zahraničních pramenů)

Aktualizováno 30. 9. 2017:  

Legendární hráč amerického fotbalu O. J. Simpson byl v sobotu 30. 9. 2017  brzy ráno propuštěn z vězení v americkém Las Vegas, kde strávil devět let za ozbrojenou loupež a únos. Původně byl odsouzen na 33 let. 

Více než vloupání v Las Vegas vstoupila do historie amerického soudnictví vražda bývalé manželky O. J. Simpsona a jejího přítele. Nicole Brownová Simpsonová a Ron Goldman byli v roce 1994 nalezeni ubodaní před domem v Los Angeles. Podezření okamžitě padlo na Simpsona. Následný proces byl označován za soud století, věnovala se mu takřka všechna americká média. Simpson byl očištěn, značná část veřejnosti je ale stále přesvědčena, že měl na smrti své bývalé manželky podíl, nebo se jí sám dopustil.

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]