Bolton Sharon J.

Sharon J. Bolton vyrůstala v hrabství Lancashire a její raná kariéra zahrnovala příliš mnoho aktivit, z nichž některé jí dnes uvádějí do rozpaků. Všech svých mladistvých aktivit se ráda vzdala, aby se mohla stát matkou a spisovatelkou (v tomto pořadí). Její knihy byly nominovány na všechny významné literární ceny, určené pro autory detektivek a thrillerů. Kolegové ze spisovatelské branže o ní hovoří bez výjimky s velkou úctou – za všechny ocitujme Tess Gerritsen: "S. J. Bolton mění tvář krimirománu, jak jsme ho znali doposud."

 

Miluji temnou atmosféru...

Co vás nutí psát o brutálním zločinu?

Domnívám se, že nejúspěšnější autoři jsou ti, kteří píší takové knihy, které by sami rádi četli. Nikdy jsem nebyla velkým fanouškem tradiční detektivky. Miluji temnou, hrůzu nahánějící atmosféru, situace, v nichž běžná pravidla neplatí a cítíš, že se každou chvíli může stát něco děsivého (a obvykle se tak stane). Ale příběh musí mít vnitřní logiku a nesmí mu chybět věrhodné vysvětlení.

Když dostanete nápad na román, co upřednostíte: místo nebo děj?

Na to asi jednoznačně neodpovím, nelze to od sebe oddělovat. Ale poměrně často je to místo. Miluji řeku Temži, ráda také objevuji mně méně známá místa kolem Greenwiche, Deptfordu a Rotherhithe. Jsou naprosto fascinující, takže není ani žádným překvapením, že mají tolik místa v mých románech. Samozřejmě hodně záleží na příběhu, věnuji spoustu času vymýšlení zápletek a dějových zvratů.

Jak píšete, vymyslíte nejprve kostru příběhu, nebo se jím necháte unášet a rozuzlení přijde jakoby samo o sobě?

Mé knihy jsou poměrně složité. Abych alespoň pravděpodobně věděla, jak komplikovaný příběh dopadne, musím mít přinejmenším nástin děje. Obecně platí, že čím víc mohu plánovat dopředu, tím snazší je pak samotné psaní. Ale bohužel můj mozek nemá takovou kapacitu, aby udržel celou dějovou linii, takže často narážím na hluchá místa a musím se rozhodovat, jak pokračovat.

Co byste doporučila začínajícím autorům krimi?

Aby si rychle vytvořili první námět knihy. A pak nenaslouchali pochybovačným hlasům, že je to nesmysl, že taková myšlenka nikdy nebude fungovat, že je třeba všechno hodit do koše a začít psát něco jiného. Aby se nenechali odradit, a pracovali dál na rukopisu, neexistuje žádná jeho část, která by nešla vylepšit.

Které autory jste si oblíbila?

Především Stephena Kinga. Vyniká nejen působivou představivostí, ale i skvělým jazykem. Když se začtu do některé z jeho knih, cítím, že jsem v přítomnosti mistra. Dále mezi mé oblíbené patří Joanne Harris, J. K. Rowling, Thomas Harris, Dan Brown a Tess Gerritsen. Z nových autortů, o nichž si myslím, že mají obrovský talent, to jsou Ariana Franklin, Simon Beckett a Tom Cain.

(Ze zahraničních pramenů)

 

 

VYDANÉ TITULY


Reklama