Madeleine Albrightová: Nazývejme věci pravým jménem

Newyorské nakladatelství HarperCollins oznamuje dubnové vydání nejnovější knihy Madeleine Albrightové (nar.1937 v Praze-Smíchově), první ženy jmenované do čela americké diplomacie. Pod přímočaře nediplomatickým názvem Fašismus: varování se skrývá kombinace osobních vzpomínek na léta 1937 až 1948, prožitá zčásti v Praze, zčásti v anglické emigraci, s poučenými úvahami o nebezpečí totalitarianismu a autokracie ve světových dějinách až podnes. Autorka v současnosti působí jako profesorka praktické diplomacie na Georgetownské univerzitě.

Albrightová srovnává autoritářské cíle a metody Benita Mussoliniho a Adolfa Hitlera s taktikou novodobých politiků obdobného ražení v Evropě, Asii a obou Amerikách. „Demokracie je zranitelná“, dokládá v souvislosti s varovnými vývojem dnešní Venezuely, Turecka, Polska, Maďarska, Ruské federace i Spojených států, kde se loni ujal moci – podle jejích slov –  „první antidemokratický prezident v dějinách země“.

V závěru knihy autorka formuluje řadu otázek, které by každý občan, jemuž záleží na liberálně demokratické budoucnosti kdekoli ve světě, měl klást svým politickým představitelům: Rozdmýchávají předsudky a pomstychtivost? Podkopávají autoritu státních institucí, masových médií a soudů? Zneužívají vlasteneckého symbolismu? Pasují se do rolí mesiášských řešitelů veškerých problémů dneška i zítřka? Podněcují násilí namísto věcné argumentace?

Albrightová věří v liberálně demokratické přístupy k národním i globálním otázkám. Na sklonku  své politické i pedagogické kariéry považuje proto za svou povinnost reagovat na hrozbu neofašismu s využitím přesvědčivých historických argumentů i úzce osobních a rodinných zážitků.

Stanislav Perkner

Komentáře