Scurati Antonio

ANTONIO SCURATI (Neapol, 29. 6. 1969), italský spisovatel a vysokoškolský pedagog. Přednáší soudobou literaturu na fakultě jazykovědy a komunikace milánské univerzity IULM. Dlouhodobě působil na Univerzitě v Bergamu, kde se mimo jiné zabýval specifikem řeči války a násilí. Pravidelně spolupracuje s deníkem La Stampa a je autorem četných odborných statí.
Jako spisovatel dosud publikoval třináct děl. Debutoval v roce 2002 románem Prázdný hluk bitvy, za nějž obdržel cenu Edoarda Kihlgrena za první dílo, a dále cerny Fregene a Chianciano. Významná ocenění získal i za další díla. V roce 2005 cenu Campiello za román Přeživší, roku 2008 cenu Mondello za román Romantický příběh, v roce 2015 opět cenu Campiello a cenu Viareggio za Nejlepší období našeho života. Za román M. syn XX. století obdržel v roce 2019 cenu Strega. Mnohá z jeho děl byla přeložena do čtyřiceti jazyků.

Jak se rodí diktatura

Román Mussolini syn XX. století způsobil v Itálii senzaci. Stírá hranice mezi literaturou a historiografií. Smyslem je lépe pochopit některé historické souvislosti. Ale mnozí recenzenti tento autorský přístup kritizují. Jak vás vůbec napadlo zabývat se Mussolinim?

Myšlenka pochází z doby, kdy jsem psal o antifašistickém hrdinovi: «Il tempo migliore della nostra vita» (Vyšel v roce 2015). Bylo to o Leonovi Ginzburgovi, skvělém intelektuálovi. Byl zakladatelem nakladatelství Einaudi a manželem Natalie Ginzburgové. Během výzkumu jsem narazil také na dokumenty, které se zabývaly Mussolinim, a bylo mi jasné, že příběh tohoto muže nikdy nikdo nezpracoval v literární podobě. Začal jsem tedy zkoumat počátky fašismu, když jsem psal knihu o antifašistovi. 

O Mussolinim vyšlo mnoho historických studií...

Samozřejmě. Nejdůležitější je od Renza De Felice, který změnil způsob, jakým lidé přemýšlejí o fašismu. Byl první, kdo psal o významu podpory pro Mussoliniho. Nejvíc poučná kniha je však Nascita e avvento del fascismo od Angela Tascy z roku 1950. Reflektoval v ní své zkušenosti.

Historii zpracováváte žánrem románu. Jak byste tuto metodu charakterizoval?

Ověřil jsem si ji v knize o Ginzburgovi. Je to román, ale ne fiktivní. Dá se tedy mluvit o dokumentárním románu. Vložil jsem do něho také příběh svého dědečka, osudy antifašistů, obyčejných lidí. Když jsem začal pracovat na Mussolinim, chtěl jsem najít formu, která by ukázala fašismus zevnitř. Mussoliniho a jeho
hnutí i s jejich lidskou stránkou, s mnoha detaily.

Můžete uvést příklad, který činí tuto metodu srozumitelnou? Souhlasili s ní také historici; i pro ně jsou důležité podrobnosti?

Říkám to ve scénách. Některé nejsou pro historika relevantní. Třeba konec pochodu na Řím. To je okamžik, kdy se Mussolini chopí moci. Večer jde do svého hotelového pokoje, má kolem sebe nejdůležitější lidi. Sundá si
boty, položí nohy na stůl, kouří a přijímá gratulace. Jeho nohy páchnou. Nakonec byl obutý dost dlouho. Jeho lidé jsou jako školáci, smrdí, ale musí to přehlédnout. Je to scéna, ve které můžete vidět, jak se rodí diktatura.

Říkáte to na velkém panoramatu…

Fašismus prožíváme prostřednictvím hlavních postav, kromě Mussoliniho je to také futurista Marinetti nebo organizátor Italo Balbo. A ústřední události jsou všude, nic nechybí. Snahou je vyprávět příběh ze strany, zdola, z pohledu malých postav. Jdu do středu a líčím hlavní události novým způsobem. Také rozbíjím paradigma, které má vyprávět historii z pohledu obětí. To bylo nutné...

A byla to také reakce na starší, tradičnější způsoby historického vyprávění: po hlavních a státních akcích následoval každodenní příběh, poté příběh utrpení…

To bylo také důležité. Naše občanská společnost, naše demokracie jsou založeny na této perspektivě. Dnes se musíme znovu podívat na fašismus. Na obrázku něco chybí a nyní musíme tyto části vybarvit. Musíme vystopovat temnou stránku fašismu.

Fascinace byla hlavním produktem fašismu...

Absolutně. V příbězích o fašismu z pohledu antifašistů se vytratily některé jeho stránky, které mohly být pro mnohé atraktivní. Nyní, když se fascinace vrací, a abychom ji rozpoznali, musíme ji nejprve ukázat. Popisuji některé rituály. Nejděsivější, ale také nejneodolatelnější je vyvolávání mrtvých. Celé hnutí stálo a volalo jména svých mučedníků a na každé jméno mrtvého muže všichni hlasitě a jednomyslně odpověděli: „presente“. Tady. Takže ne mrtvý, ale on je pořád tady. Je to hrozné, ale také si dokážete představit, jak vzrušující muselo být postavit se takhle proti smrti. Musíme ukázat, že tento rituál vede k dalším úmrtím. Nemá smysl to držet pod pokličkou a prohlásit Mussoliniho za šíleného.

Dnes by politika jako show měla udržet každého v pasivitě?

S Mussolinim stále existovalo něco jako mobilizace. Dnes však politika funguje prostřednictvím příslibu, že můžete zůstat divákem. Archetypy jsou stejné: strach z invaze, z nepřátel. Zpráva však zní: nebojte se, uděláme to za vás. Mussolini vyvolal strach a proměnil tento pasivní pocit v aktivní, v nenávist. Dnešní populisté také podněcují k nenávisti, ale živí iluzi, že se můžeme vyhnout jejím následkům. Nemusíme nikoho zabíjet, dělají to profesionální vojáci nebo policie. Občané by měli zůstat na gauči, možná by měli být aktivní na sociálních sítích, ale měli by delegovat moc.

Zdržme se ještě chvilku v současnosti. Je pro vás Matteo Salvini fašista?

(Matteo Salvini (* 1. března 1973 Milán) je italský politik, od prosince 2013 vůdce strany Liga Severu, od března 2018 senátor italského Senátu. Od 1. června 2018 do 5. září 2019 působil jako ministr vnitra a vicepremiér ve vládě Giuseppa Conteho. Předtím byl v letech 2004–2006 a v letech 2009–2018 poslancem Evropského parlamentu a v letech 2008–2009 poslancem italské Poslanecké sněmovny).
Nebral bych ho příliš vážně. Salvini nepochází z fašistické kultury, jeho následovníci nejsou fašisté, stejně jako Bolsonaro a Trump nejsou fašisté. No, možná trochu Bolsonaro. Nemusíte být fašisté, abyste byli populisty. Salvini získává přízeň tím, že nechá své následovníky odmítnout intelektuální antifašismus. Není to tedy fašismus, je to anti-antifašismus. Trump se o Mussoliniho určitě nestará. Ale pohybuje se přímo uprostřed politické scény, neřeší intelektuální stránku. Mussolini často vypadal směšně, ale byl jedním z prvních, kdo pochopil, co tělo vůdce dokáže. Nemusí to být vůbec atraktivní.

Vidíte šanci pro politiku rozumu?

V tuto chvíli to vypadá, že jsme poražení. To se v dohledné době nezmění. Teď musíme vidět, že přežijeme a že se znovu dostane historie na naši stranu. Tweet od Salviniho proti mému románu s 800 stránkami se zpočátku zdá jako nerovný zápas, i když je kniha populární a dobře se prodává. Musíte bojovat za historii. Není třeba se vzdávat.

(Ze zahraničních pramenů)

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]