Heuvelt Thomas Olde

Holandský spisovatel Thomas Olde Heuvelt se narodil 16. dubna 1983 v Nijmegenu. Doposud vydal pět románů a řadu povídek, které byly přeloženy do angličtiny, italštiny, francouzštiny, čínštiny či japonštiny. V roce 2015 získal za anglicky publikovanou povídku „The Day the World Turned Upside Down“ cenu Hugo a ve Spojených státech se tak stalo vůbec poprvé, kdy jedno z neprestižnějších ocenění v rámci fantastického žánru získala překladová práce. Za česky vydanou povídku Tušoznalci z Dój Saket, přeloženou do angličtiny pod názvem „The Ink Readers of Doi Saket“, byl o rok dříve nominován na Huga i Světovou cenu fantasy. V roce 2016 se prosadil na americkém knižním trhu s hororovým románem HEX (2013), jenž byl pro překlad do angličtiny zčásti upraven.

HEX je strašidelná kniha

Začněme na úvod: Kdo je Thomas Olde Heuvelt?

Jsem holandský autor, který píše docela děsivé romány. Začal jsem publikovat celkem mladý a dokonce i teď, po pěti románech, vypadám mladší než skutečně jsem. Až o tolik, že při autogramiádách se někteří mí příznivci domnívali, že mi s prodejem knih pomáhá můj zachovalejší dvojník. Když mi bylo 30 let, večeřel jsem s Peterem Straubem a Jeffem Vander Meerem a spoustou dalších spisovatelů ve Washingtonu, a já se musel legitimovat, než mi číšníci nalili víno. Mysleli si, že jsem jejich osvojené dítě nebo tak něco. Dobrá, vážná biografie. Také jsem vyhrál Huga. A v roce 2016 jsem vydal román HEX.

Zůstaňme u vašeho nejnovějšího románu HEX. Jak byste ho představil potenciálním čtenářům?

HEX je strašidelná kniha o moderním městě, strašidelný den a noc, strašidelná čarodějnice ze 17. století, jejíž oči jsou zavřené. Město je v karanténě, aby se zabránilo šíření jeho prokletí. Dospívající mládež se rozhodne prolomit přísné předpisy, ale k ničemu dobrému to nevede. Napsal jsem nejpodivnější knihu, kterou si dokážu představit. Vzal jsem prvky z klasického hororu a snažil jsem se je modernizovat. Vyšla mi z toho kniha většinou o lidském zlu.

Co vás inspirovalo k napsání románu? A odkud čerpáte svou inspiraci obecně?

Nápad se mi zjevil během seance. Kmitaly přede mnou obrazy, seděl jsem nahý a zpíval a zalévala mě krev... Když jsem se z toho probudil, bylo mi jasné, o čem chci psát. Uvědomil jsem si, že jsem vždycky chtěl napsat román o čarodějnici. V sedmi letech mě uchvátil Roald Dahl, noc v lese jsem strávil po tom, co jsem viděl The Blair Witch Project. V prvním případě jsou všude čarodějnice. V druhém je děsivé, že čarodějnice není vidět. Katherine van Wylerová, čarodějka z HEXu, je ovlivněna oběma zážitky. Má hroznou, znetvořenou tvář, protože její ústa a oči jsou zavřené ... ale právě z toho samého důvodu ji nikdy opravdu nevidíš. Pokud nevidíte oči, nikdy nevíte, co si bytost před vámi myslí. To ji dělá tak děsivou.

Jak se vám líbí být spisovatelem?

Jako dítě jsem vždycky chtěl létat. Takže jsem toužil být pilotem letecké společnosti. Měl jsem zápisník plný novinových výstřižků o leteckých katastrofách. Tam má kořeny má fascinace vším magickým a vším podivně propleteným. Je to ale asi dobře, že jsem se nestal pilotem. Dnes si nedokážu představit, že bych dělal něco jiného než psal.

Na čem právě pracujete?

Ve švýcarských Alpách jsem dokončil nový román. Je to strašidelná kniha o dobrých lidech, která však končí špatně, o horách a o tom, jak se vypořádáváme s přírodními silami. Toto je společně s HEXem druhá kniha, kterou jsem vždycky chtěl psát.

Na co se těšíte v příštích dvanácti měsících?

Moc se těším na to, jak lidé přijmou HEX ve všech zemích, kde se ho rozhodli vydat. Tohle byl vždycky můj sen, oslovit tak různorodé čtenáře. Pracoval jsem celé roky, abych si ho splnil. Nyní jsem zvědavý na reakce z Číny, Turecka, Kanady, Francie, Srbska, České republiky a mnoha dalších zemí. Z Holandska dostávám četné maily od čtenářů, kteří mi píší, že po dočtení knihy těžko usínali. Zajímá mě, zda můj román bude mít stejný účinek i na lidi v zahraničí. Také se chystám na turné do některých zemí, kde kniha vyšla. Začnu v USA. To bude zvláštní!

(Ze zahraničních pramenů)

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]