Honig Michael

Michael Honig je bývalý lékař a jako takový zná projevy senility velice dobře. Žije v Anglii a v současnosti se věnuje psaní. Je autorem románu Goldblattův pád (Goldblatt’s Descent 2013).

 

Chtělo by se plakat, ale lepší je se smát...

Jste lékař. V jakém okamžiku jste se rozhodl stát se spisovatelem?

Vždycky jsem cítil, že jednou bych měl něco napsat. Jedinou otázkou bylo kdy. Ve své první knize Goldblattův pád jsem spoléhal na přirozené zkušenosti lékaře. V románu Senilita Vladimíra P. jsem opustil svět medicíny, abych prozkoumal něco úplně jiného.

Jak jste vlastně přišel na nápad napsat příběh o senilním Putinovi?

O korupci a trestné činnosti, která s ní souvisí, bylo napsáno už hodně, až jsme se stali méně citliví na tyto problémy. V Rusku je to obdobně. Neměli bychom to přijmout jako definitivní stav. Hledal jsem nový způsob nejen, jak na korupci upozornit, ale přiblížit i osud těch, kteří měli tu smůlu, že je systém pohltil – což je případ 150 milionů Rusů. Tak jsem si vybral zemi, kde Putin byl u moci po celá desetiletí, a korupce státu dosáhla neúnosné míry. A položil si zajímavou otázku: Je Putin sám obětí korupce, kterou přivedl do systému? Bylo skutečně možné jí čelit?

Už jste někdy žil nebo cestoval v Rusku?

Rusko jsem navštívil. Nikdo nemůže ignorovat, co se tam děje, a to zejména pokud žijete v Evropě.

Někteří recenzenti si všimli vlivu ruské literatury na vás. Je to přesné?

Nemohu říci, že bych hledal inspiraci u ruských autorů. Kniha Senilita Vladimíra P. obsahuje satirické a absurdní prvky, které tak skvěle využívali i něktgeří ruští klasikové, ale u mě jsou především výsledkem předmětu samotného – tedy korupce celého státu včetně jeho vůdce. Téma je natolik groteskní a nepředstavitelné, že neexistuje žádný jiný způsob, jak k němu přistupovat. Z toho, co se stalo v Rusku, když se Putin dostal k moci, by se chtělo plakat, a i to je důvod, proč se raději smát.

Má vaše kniha Senilita Vladimíra P. naději, že bude zveřejněna v Rusku?

Musel by se o to zasloužit někdo hodně statečný, nebo by to musel být blázen, aby se odvážil knihu tam vydat. (Ze zahraničních pramenů)

 

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]