Larsen Ward

Špionážní thrillery Warda Larsena patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co soudobá literatura v tomto žánru nabízí. Jsou nabité akcí i technickými detaily, na které by byl podle amerického recenzenta pyšný i Tom Clancy. Ostatně není divu: než se Larsen začal věnovat literární tvorbě, působil jako pilot Air Force a také jako  vyšetřovatel leteckých nehod. Autentičnost a dravý spád Wardovy prvotiny Dokonalý zabiják vedly k rozhodnutí vytvořit filmovou verzi.

Nejvíc se bojím zlých lidí...

Můžeme poprosit o několik biografických údajů? Vaše skutečné jméno?

Same-Ward Larsen

Vzdělání ...?

Mám bakalářský titul z University of Central Florida. 

Čím jste chtěl být ve vašich školních letech?

Až do studií na vysoké škole jsem hrál fotbal. Bylo to tedy dost dlouho na to, abych si uvědomil, že v  Manchester United na mě asi nečekají a že posilou tohoto týmu se nikdy nestanu. Vážnější byl můj zájem o létání. Absolvoval jsem několik zkušebních lekcí a po vysoké škole se přihlásil do letectva a absolvoval pilotní výcvik.

Čeho se nejvíce bojíte? 

Zlých lidí.

Jaký je váš oblíbený žánr a proč?

Vždycky jsem si užíval špionážní thrillery, ale občas jsem četl historickou literaturu. 

Kdy jste začal psát? Co vás k tomu vedlo?

Začal jsem psát, když jsem nastoupil k letecké společnosti jako pilot. V pauzách mezi jednotlivými lety jsem hledal něco, čím bych se zabavil. Vzpomínám si, že jsem četl mimořádně špatnou knihu (nebudu ji jmenovat, protože se snažím být milý) a napadlo mě, že bych to dokázal lépe...

Kolik jste od té doby vydal knih?

Už se to blíží desítce... 

Jak plánujete své psaní?

Je stále obtížnější uhlídat si termíny odevzdání rukopisu. Nemám nějak speciálně nastavený plán, ale jednoduše píšu, když mám pár minut nebo hodin čas. 

Jaké jsou vaše další tvůrčí záměry?

Budu pokračovat v sérii s Daviem Slatonem.

Jakou knihu čtete raději – papírovou nebo elektronickou?

Vlastně většinou poslouchám audioknihy. Jízdu autem využívám ke „čtení“.

Kolik vlastních prožitků vkládáte do svých knih?

Dělám to běžně, i když jich zas tolik není. Ale funguje to i opačně. Mnohdy se chovám podle toho, co jsem si přečetl.

Máte na Zemi nějaké vysněné místo?

Nový Zéland.

Vaše oblíbená kniha a proč?

Den pro šakala od Fredericka Fortsytha. Vlastně ani nevím proč, prostě je to krásná kniha a dokonale funguje.

Jak jste dospěl k námětu na román Zabijákovo mlčení?

Neřekl bych, že šlo o okamžitý nápad, ale spíše o souhrn myšlenek. Samozřejmě jsem čerpal ze svých zkušeností, hodně mám také načteno a sleduji i současné události ve světě, kde nacházím rovněž spoustu inspirace.

Využíváte také své zkušenosti v z armády?

Samozřejmě, ale opět je to mix. Už nějakou dobu jsem mimo armádu, ale velkou část poznatků mohu v určitých situacích do příběhů zapracovat. Scény a místa děje vykresluji až v průběhu psaní. Nějaké náčrty předem si nedělám. Prostorové vidění je důležité při létání při nácviku bojových operací a hodí se mi i v tvorbě.

Získal jste mnohá ocenění, váš debutový román Dokonalý zabiják byl zfilmován. Necítil jste na sobě příliš velký tlak při psaní dalších knih, abyste své čtenáře nezklamal?

To si uvědomuji, ale každou další knihu píšu rychleji než Dokonalého zabijáka. Lépe si organizuji práci i úpravy probíhají hladce. Možná jsem se poučil z první knihy.
(Ze zahraničních pramenů)

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]