Sanders Ben

BEN SANDERS je kromě ZLA autorem tří dalších románů: The Fallen (Padlí, 2010), By Any Means (V každém případě, 2011) a Only the Dead (Jenom mrtví, 2013) – každý z nich se stal beletristickým bestsellerem. Všechny tři autor napsal v době svých vysokoškolských studií; v roce 2012 studium na strojní fakultě dokončil a získal titul bakaláře ve strojírenském oboru. V současnosti se naplno živí psaním. Zlo (American Blood) je jeho první román vydaný v USA a společnost Warner Bros. si ho vybrala jako předlohu pro vysokorozpočtový film. Ben Sanders žije v Aucklandu na Novém Zélandu, jeho talent byl oceněn AIMES Award.

VŽDYCKY JSEM MILOVAL DETEKTIVKY

„Lidé rádi čtou o hrdinech v obtížných situacích, kteří klidně a efektivně vykonávají svou práci i navzdory  neuvěřitelné přesile.“

Co je na prvním místě vašich knih – děj nebo název?

Zpočátku jsem jen třídím nápady. Zabere mi to tři nebo čtyři kapitoly a věřím, že mě pak napadne něco dalšího a postoupím kupředu. Zaměřuji se na charaktery postav a to mě obvykle trvá patnáct až dvacet tisíc slov, než je mi jasné, kam každá směřuje. Nikdy nevidím dopředu celou knihu, a snažím se nechat příběh vyvíjet přirozeně, kapitolu po kapitole. Titul má tendenci přijít jako poslední, a já běžně využívám slovní spojení, které mě napadne někdy během psaní.

Své první romány jste napsal během studií na univerzitě. Jak to šlo skloubit dohromady?

Kupodivu jsem to nepovažoval za tvrdou práci. Psaní bylo hobby, vždy něco, na co jsem se těšil a necítil to jako další povinnost. Studoval jsem stavební inženýrství, takže práce na knize ve večerních hodinách mi sloužila k vyčištění myšlenek po denní dávce matematiky a fyziky. 

Gratulujeme k románu Zlo, nemluvě o tom, že bude zfilmován. Jak jste přijal výzvu napsat knihu v Americe?

Děkuji! Myslel jsem, že to bude vzrušující výzva. Mé první tři romány se odehrávají v Aucklandu, takže to byla docela drastická změna zasadit ho do pouště v Novém Mexiku. Ale bylo mi jasné, že americkým románem mohu získat mnohem početnější publikum, než jsem měl předtím.

Objevily se nějaké neočekávané potíže, s nimiž jste se dosud ve své tvorbě nesetkal?

Zlo je můj čtvrtý román, takže už nějaké zkušenosti mám a nic se mi nejevilo jako nepřekonatelné. I cesty do USA byly příjemné. Hodně mi také pomáhali redaktoři v nakladatelství.

Co vás inspirovalo k napsání románu Zlo?

Děj se odehrává v Santa Fe a Albuquerque v Novém Mexiku. Hlavním hrdinou je policista Marshall Grade, kterého dostihne minulost, když se zapojí do pátrání po pohřešované místní ženě. Vždycky jsem miloval
detektivky, takže jsem věděl, že příběh by měl určovat někdo jako Marshall.

Čím je Marshall Grade mimořádný? Proč si myslíte, že čtenáři budou fandit právě jemu?

Dobrý fiktivní hrdina je ten, kdo se tváří v tvář nebezpečí rozhodne pomoci ostatním lidem. Vnímal jsem to takto i jako čtenář. Doufám tedy, že to funguje univerzálně. Marshall má zajímavou minulost, je bývalý tajný policajt, naprostého vrcholu dosáhl v umění jednat s těmi nejbrutálnějšími zločinci, ale je to v podstatě samouk, což ho přibližuje běžným lidem. Navíc má smysl pro humor, při psaní mi dělal skvělého společníka a věřím, že
stejně zábavný bude i pro čtenáře.

Kdo patří k vašim oblíbeným autorům? Myslíte si, že vás některý z nich ovlivnil?

Moji oblíbení autoři jsou James Ellroy, Elmore Leonard, Lee Child a Michael Connelly. Můj první pokus o román byl trochu směsicí všech těchto vlivů.

Kdybyste měl jmenovat jednu knihu, které byste se nikdy nevzdal...?

Den pro šakala od Fredericka Forsytha. Četl jsem ji, když mi bylo jedenáct a bylo to úžasné. Netušil jsem, že se dá psát o takových věcech, o nichž psal Frederick Forsyth. Byl to první thriller, který jsem četl, a otevřel mi zcela nový svět fikce.
(Ze zahraničních pramenů)

 

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]