Sheldon Sidney

Sidney Sheldon se narodil jako Sidney Schechtel 11. února 1917 v Chicagu. Během druhé světové války obdržel za svou službu u letectva několik vyznamenání. Když opustil armádu, začal psát pro divadla na Brodway a již ve svých pětadvaceti letech patřil k významným autorům divadelních her. S příchodem do Hollywoodu se zaměřil na scenáristiku. Za svá díla získal řadu ocenění, včetně filmového Oscara za nejlepší scénář. Nakladatelství Alpress vydalo všechny jeho knihy. Sidney žil více než třicet let s herečkou Jorjou Curtrightovou, která zemřela v roce 1985. O čtyři roky později se oženil podruhé. Zemřel 30. 1. 2007.

Sidney Sheldon v posledních rozhovorech promluvil o práci spisovatele

Co jste dělal dříve, než jste napsal svůj první román?

Byl jsem zaneprázdněn psaním jiných věcí. Napsal jsem scénáře k 28 filmům, 250 televizním pořadům včetně
scénářů k několika seriálům a 8 her na Broadway.

Očekával jste, že váš první román – Odhalená tvář bude tak úspěšný a v New York Times ho vyhlásí nejlepší detektivkou roku?

Ne, to ne. Když Odhalená tvář vyšla, vydal jsem se do knihkupectví, a koupil si jeden výtisk, aby se dalo říci, že si našla svého čtenáře. Od té doby jsem pověrčivý a v den, kdy vyjde nový román, vždycky navštívím knihkupectví a koupím si jeden výtisk. 

K tomu vašemu jednomu výtisku se rychle prodalo dalších sedmnáct tisíc. To na prvotinu bylo nebývalé množství…

Samozřejmě jsem měl radost, nechtělo se mi tomu ani věřit. I vydavatel byl spokojen. Navíc jsem získal Cenu Edgar za nejlepší debut. Ale zůstával jsem stále nohama na zemi. Vždyť mé televizní pořady sledovalo každý týden 20 milionů lidí.

Co se muselo stát, abyste se odhodlal napsat román?

Myšlenkou napsat román jsem se zabýval už nějakou dobu. Ale když jsem si ujasnil i téma, o čem by měl být, tak jsem znejistěl a dospěl k závěru, že to nedokážu, takže jsem na to zapomněl a pokračoval v jiné práci. Ale myšlenka se ke mně vrátila. A stále mě pronásledovala. Abych se jí zbavil, viděl jsem jedinou možnost, že začnu psát. Nepředpokládal jsem však, že to bude pro mě tak důležité. Nakonec měla Odhalená tvář úspěch a já napsal další knihy, a to bylo velmi dobře.

Jak vypadá vaše psaní? Je na něm něco zvláštního?

No, píšu poněkud neobvyklým způsobem. Diktuji sekretářce. Když začínám knihu, nemám v hlavě přesný obraz zločinu. Jakmile však začnu mluvit, postava ožívá a přicházejí další postavy, které už tvoří děj se všemi zápletkami a peripetiemi. Jsou to vlastně ony, kdo mi píší knihu, a to je vzrušující. 

Jste uveden v Guinnessově knize rekordů jako „nejznámější autor na světě", jehož knih se prodalo více než 300
milionů výtisků, byly přeloženy do 51 jazyků a prodávány v 108 zemích. Překvapil vás takový výčet?

300 milionů výtisků si neumím představit. Co je pro mne skutečné, jsou dopisy, které dostávám od fanoušků z celého světa, v nichž se mi svěřují, jak se jich mé knihy dotkly. 

Jak vážně berete recenze svých knih?

Pokud jde o mé knihy, názory kritiků se velmi liší. Jeden kritik třeba napsal: „Je nemožné odložit Sidney Sheldonův román.“ Vydavatel to použil na obálce mé příští knihy. A další kritik pak napsal: „Pokud je nemožné odložit Sidneyho Sheldonův román, je to proto, že vydavatel zřejmě potřísnil obálku lepidlem.“

Napsal jste, že „Každý talent je dar a my bychom se měli tvrdě snažit ho využít."

Za tím si stojím. Někteří spisovatelé říkají: „Hele, jsem geniální, podívej se na to, co jsem napsal.“ Chybí jim pokora, s níž se musí ke každé lidské schopnosti přistupovat. Talent je dar, který může být dán, ale může být také odňat. A to je potřeba mít stále na paměti. 

Když se podíváte zpět na svou kariéru, zdá se, že psaní románů vám přinášelo největší potěšení.

Ano. Když píšete scénář, nevyhnete se zkratce. Neříkáte, že hrdina je vysoký, lysý a opuštěný. Možná přemýšlíte o tom, že hlavní roli svěří Dustinovi Hoffmanovi, takže určitá charakteristika může existovat, ale jen v obecné rovině. V románu je to naopak. Postava musí být plastická, charaktery detailně vykreslené, máte prostor i na popis prostředí.

Existuje jedna věc, na kterou jste nejvíce pyšný jako spisovatel?

Dokončení románu Odhalená tvář, když jsem byl předtím přesvědčen, že nemám talent, abych se stal spisovatelem.
(Ze zahraničních pramenů)

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]