Sinek Simon

SIMON SINEK (*1973) je konzultant, spisovatel a životní optimista, který chce měnit svět k lepšímu. Všechny jeho knihy se staly mezinárodními bestsellery a jeho první TED talk je třetí nejsledovanější přednáškou z této konference. Pomáhá lidem i organizacím s objevováním jejich PROČ, v současné době přednáší a školí pro Microsoft, AOL, SAP nebo americký Kongres. Pravidelně přispívá do mnoha médií.

 

Naplňuji si smysl života...

... Představuji si svět, ve kterém se velká většina lidí probudí, a pustí se do práce, cítí se v ní bezpečně a domů se vrací pozitivně naladěna z dobře vyplněného času. A proto chci pro takovou společnost pracovat. Chci být součástí všeho, co se kolem mě děje, protože si myslím, že mi to také pomůže naplnit i můj smysl života.

Statistiky uvádějí, že více než 90% malých firem zkrachuje v prvních třech letech. Vy nabízíte  řešení. V čem spočívá?

Řešení asi ne, to by bylo přehnané. Mluvme spíš o doporučeních. Když se rozhodneme pro jakoukoli činnost,
potřebujeme vědět, co děláme, potřebujeme vědět, jak to děláme, potřebujeme vědět, proč to děláme. To vyvolává důležitou otázku: víte, proč děláte, co děláte ? Objevil jsem své PROČ, a uvědomil si, že je to opravdu PROČ, který odlišuje jednoduché činitele od složitých, směřujících k tvořivým vůdcům, kteří rozvíjejí průmysl a mění svět, ve kterém žijeme. Úřady si myslí, že znají všechny odpovědi a řeknou lidem, co mají dělat, ale to není vůdčí postavení. Vedoucí musí být ve službách těm, kteří dobrovolně přispívají k dosažení nějakého cíle. Zakládají své činy, myšlenky a slova z organizace PROČ. Vedoucí řídí, zatímco jiní práci vykonávají, a tak společně věci posouvají dopředu. 

Nemůže být pojem PROČ matoucí a zavádějící?

Po přečtení mých knih vás taková otázka určitě nenapadne. Tam je všechno vysvětleno. Můžete si to vyzkoušet. Já začal s přáteli, kteří okamžitě zaznamenali zlepšení svého života a prosperitu firem. Pomáhám rozvoji a neustálému růstu organizace a inspiruji každého člena týmu k přemýšlení o svém životním údělu.

Jsou některé otázky, které rád dostáváte, protože z nich vycítíte, že tazatel je s vámi naladěn na stejnou vlnu?

Nebudu úplně konkrétní, spíš připomenu dva okruhy:
1. Jde o otázky týkající se nezávislosti. Reaguji na ně zpravidla svojí otázkou. „Jste vynikající ve svém oboru, pečlivě vykonáte svěřený úkol, ale dokážete o něm přemýšlet, proč to tak je, a co kdyby se vyskytl nenadálý problém. Dokázal byste ho samostatně vyřešit?“
2. Síla je v důvodu.
Aby byl tým správně motivován, aby jednal s jasným úmyslem, musí všichni jeho členové umět vysvětlit důvody svých činů a rozhodnutí. To podporuje záměr a pomáhá ujistit se, že jsou podniknuty všechny kroky vedoucí k pokroku. Osobně jsem dospěl k závěru, že vaše PROČ je ve vaší mocí. Je to pohon, palivo, vášeň, která vás žene (a vaše podnikání) dopředu. Zákazníci využívají naši metodu bezpočtem způsobů, a doufám, že jim pomůže implementovat jejich vlastní PROČ. Podporujeme všechny iniciativy, a naším záměrem je vytvářet prostor pro dokonalost v organizaci firem i mimo ně.
(Volně podle zahraničních pramenů)

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]