Katalog nových knih
Knihy v katalogu jsou seřazeny sestupně podle data jejich vydání.
Reklama
Thoma Erwin
Ing. Dr. Erwin Thoma (*1962) je rakouský lesník, spolumajitel dřevozpracující firmy a autor knih „Viděl jsem tě růst“ a „Tajná řeč stromů“. Po gymnáziu se stal lesníkem a žils rodinou ve srubu v tyrolském Karwendelu uprostřed mohutných stromů. Inspirován starým tesařem Gottliebem Bruggerem (*1907), dědečkem manželky, objevoval prastaré vědění o dřevu, Měsíci, o přírodě a šetrném přístupu k lesům. Na základě těchto poznatků nabízí dřevo získané ve vhodných měsíčních fázích pro stavbu domů, podlahy, nábytek a zimní zahrady. Je vlastníkem celosvětového patentu na domy ze stoprocentního dřeva (Holz100). Zkoumáním jeho originálních postupů a technologií se dnes zabývá více evropských univerzit. Za své dřevěné domy obdržel řadu ocenění, například Salzburskou cenu za inovace (Salzburger Innovationspreis) či Zlatý certifikát za stavební materiál udělený v rámci certifikačního programu Cradle to Cradle (C2C). Se svou manželkou Karin a třemi dětmi žije v rakouském Goldeggu.
Všechny živé věci vibrují v přirozených rytmech
Knihy Erwina Thomy Viděl jsem tě růst se prodalo už hodně přes sto tisíc výtisků. Neméně úspěšná je i autorova další kniha Tajná řeč stromů. Erwin Thom se tak zařadil k nejprodávanějším rakouským spisovatelům. Přispělo k tomu jeho porozumění stromům, jejich růstovým cyklům a díky tomu mohl navrhnout a provozovat přirozený a šetrný dřevozpracující průmysl. Vyrůstal a později pracoval jako lesník v rakouských Alpách. Zajímal se o práci předků, hodně poznatků získal od manželčina dědečka. Znalost starých přírodních zákonů, které platily před nástupem moderních technologií, mu umožňuje je využívat i v současnosti. Všechno začalo nemocemi jeho synů. Když zjistil, že moderní stavební materiály mohou způsobit vážné zdravotní problémy, nahradil veškeré syntetické podlahy, překližky a dřevotřískový nábytek v jejich domě přírodním, chemicky neošetřeném dřevem. Když se zbytek rodiny vrátil z „dovolené“, chlapci už neonemocněli. Výsledkem byl Thomův stavební systém, který nazval Holz 100. Domy jsou postaveny z průmyslově neupraveného dřeva a mají životnost mnoha generací. V roce 1999 Erwin Thoma založil výzkumné centrum v Goldeggu v Rakousku, kde vědecky zkoumá tradiční a moderní metody zpracování dřeva. Přečtete-li si jeho knihy, uvidíte stromy a vůbec lesy novým, lépe informovaným pohledem a zatoužíte spojit svou budoucnost s přírodním dřevem.
Co pro vás znamená dřevo?
Dřevo je fascinující materiál, který v sobě uchovává veškerou moudrost přírody.
Často kritizujete, že po sobě zanecháváme spousty odpadků. A dodáváte, že bychom si měli vzít příklad z mravenců...
Les nám ukazuje, jak dokonale fungují životní cykly. Ano, zmínil jsem mravence. V mraveništi je stálá teplota s minimální odchylkou plus minus dva stupně a také obsah kysličníku uhličitého je neměnný. A to všechno bez komplikované technologie nebo energetické závislosti zvenčí. Tyto geniální koncepty slouží jako modely pro náš výzkum dřevěných staveb.
Jedna z vašich knih se nazývá Tajná řeč stromů. Popisujete v ní, jak ji věda dekóduje. Co říkají nám říkají různé druhy stromů?
Opravdu, před několika lety bylo těžké si vůbec představit, že stromy nejen vzájemně komunikují, ale také reagují na ostatní tvory – včetně lidí. Moderní lékařský výzkum nám ukazuje, jak dřevo a stromy posilují náš organismus, zlepšují spánek, zvyšují obranyschopnost těla a tak dále.
A co má do činění s dřevem Měsíc?
Všechny živé věci vibrují v přirozených rytmech. Fáze Měsíce nám ukazují nejvhodnější termín, kdy bychom měli
kácet stromy a zpracovávat dřevo. Kdo se tím řídí, postaví si dřevěný dům, který mu i bez chemikálií vydrží nekonečně dlouho.
Spodní voda a různorodost geologického podloží jsou pravděpodobně pro dřevěné domy stejně nepříjemné jako pro betonové budovy...
Opět můžeme využít úžasných vlastností dřeva jako stavebního materiálu. Pro skandinávské armády jsem mimo
jiné postavil nehořlavé budovy. Dřevo chrání vysokofrekvenční záření, a mohu potvrdit, že mnohem lépe, než tomu je v případě jiných stavebních materiálů. Konstrukce z masivního dřeva Thoma je tím sice o deset procent dražší, ale připočteme-li trvanlivost, tak nám to vyjde mnohem levněji než v případě klasických staveb, takže efekt se dostaví rychle.
(Ze zahraničních pramenů)
VYDANÉ TITULY
Reklama