Tidhar Lavie

Lavie Tidhar se narodil v izraelském kibucu, ale žil i v Jižní Africe, Laosu nebo na Vanuatu. V současné době bydlí v Londýně. Ve světě literatury si udělal jméno jako autor sci-fi a fantasy, který se věnuje rozmanitým žánrům od povídek přes romány až po grafi cké romány. Za svůj román Osama (Usáma) získal v r. 2012 World Fantasy Award for Best Novel (Světovou cenu pro nejlepší román vydaný v uplynulém roce v angličtině v žánru fantasy) a porazil tak mj. Stephena Kinga s 11.22.63 nebo George R. R. Martina a jeho Tanec s draky.

 

 

Píšu o tom, co jsem sám poznal...

Jak žijete, co jste dělal dříve, než jste začal psát knihy a jak jste k tomu vlastně dostal?

Vyrostl jsem na kibucu v Izraeli a když mi bylo kolem šestnácti, přestěhoval jsem se do Jihoafrické republiky. Od té doby jsem na cestách, dlouho žiji v Londýně. Vážně psát jsem začal kolem roku 2003, ale musím říci, že spisovatelem jsem chtěl být vždycky.

Místa, kde jste žil, jsou zajímavá. Jak byste se charakterizoval? Jako kosmopolitní nebo jako izraelská?

No, v tuto chvíli žiji v Londýně. Předpokládám, že moje hlavní identita je stále izraelská – hebrejština je můj první jazyk a je stále pro mě důležitá. Někdy předstírám, že jsem Brit, nebo Jihoafričan, ale není to nikdy víc než předstírání.

Jak váš kočovný život ovlivňuje vaše psaní?

Hodně, ale paradoxně mě to také více přimělo, k tomu, abych se hlouběji ponořil do sebe a popsal to, co jsem sám poznal, a ne jen přebíral zkušenost někoho jiného. Stejně si však myslím, že i na zajímavých místech jsem žil nudný život!

Váš román Usáma získal cenu World Fantasy 2012! Jak jste to oslavil? Co pro vás takový úspěch znamená?

S vydavateli jsem šel na opravdu dobré jídlo. Pak jsem byl šestatřicet hodin na cestě z Toronta, kde jsem cenu převzal, do Velké Británie, poskytl čtyři telefonní rozhovory, vyřídil e-maily a „zemřel“. Získání ocenění bylo pro mě velkým překvapením. Nebyl jsem připraven na to, co to pro mě bude znamenat. Neuvědomil jsem si, že tak výrazně naroste zájem o mě a mé dílo. Bylo to vzrušující, ale i trochu stresující, protože do té doby jsem byl vlastně jen málo známý autor. Román líčí pátrání soukromého vyšetřovatele po tajemném autorovi série románů s hlavní postavou Usámem bin Ládinem: Vigilante. Myslím si, že nejde o tradiční fantasy knihu, proto také donutila spoustu lidí k přemýšlení, co jí vlastně chci sdělit. Ale z jejich reakcí jsem pochopil, že je problémy v ní obsažené oslovily. Román Usama vyšel v září 2011. Několik měsíců po tom, co americké komando v Pákistánu dramaticky zabilo Usámu bin Ládina. Zvedlo to zájem knihkupců a ovlivnilo jeho prodejnost. Určitou ironií je, že se Usama bin Ládin v knize vlastně neobjeví, ale zůstává nad ní jeho stín. Když jsem román psal, nebyl Usama ještě dopaden. Kniha je tak spíše o dopadu terorismu na oběti než o vůdci teroristů samotném. Bin Ládinova smrt mě pak inspirovala k napsání originálního příběhu „The Last Usama“, který se původně objevil na internetu a v současné době je k dispozici jako e-kniha.

(Ze zahraničních pramenů)

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]