Krautwald Ulja

Ulja Krautwald je socioložka a autorka. Dlouho pracovala ve zdravotnickém výzkumu a nyní se už řadu let věnuje tématu léčebních technik a životního stylu Dálného východu.
Bydlí v Hamburku.

 

 

 

Dávné objevy čínského lékařství

Paní Krautwaldová, jak vznikla kniha Cesta císařovny?

V roce 1998 jsem pracovala jako externí redaktorka v časopise pro ženy v Hamburku a napsala jsem sérii článků o TCM – tedy tradiční čínské medicíně. Díky tomu jsem se setkala s Christine Li, která chtěla napsat knihu pro ženy a seznámit je s dávnými objevy čínského lékařství a možnostmi aplikací jeho poznatků do moderní medicíny. Mohla k tomu využít četných zkušenosti svých pacientů. V té době jsem si ještě neuvědomila, o jak důležitou knihu by šlo. Ale při spolupráci s Christinou Li mi to bylo stále víc jasné. Dnes se kniha dokonce dočkala překladů do bulharštiny, češtiny, chorvatštiny, řečtiny a samozřejmě do angličtiny.

Pozorovala jste i na sobě nějakou změnu?

Jsem přesvědčena, že je to otázka postoje ke způsobu léčby. Já ráda přijímám výzvy. Pro jinou ženu může být léčebný proces uklidňující a pro další zase vzrušující. Například u mě převládal pocit chladu, o to intenzívnější pro mě bylo vnímat stoupající teplo. Mohu říci, že sledovat proces změny bylo pro mě velmi zajímavé. Změní se každá žena? V kulturách jako jsou Maya, Bantu, Mafa, Maori, kde starší ženy za menopauzou dosahují vysokého postavení, se dají symptomy klimaktéria nalézt jen zřídka. Souvisí to s životními postoji, sociálním zařazením a výživou. Třeba japonské ženy nemají pro změnu ve svém organismu v závislosti na životní styl žádný výraz. V Japonsku totiž jedí lidé velmi odlišně od ostatního světa. Do svého jídelníčku zařazují mnoho sójových výrobků, řas, ryb, rýže a zeleniny, yam a další hlízy. Možná budou fungovat i fytohormony sóji a kořene yam. Naproti tomu potraviny podporující teplo, jako je červené maso, chilli nebo červené víno jedí jen příležitostně.

Co radíte ženě, která touží po změně?

Nejprve si užívejte času! Když stoupající teplo budete vnímat jako něco nepříjemného, změňte jídelníček a vůbec životní styl. Věnujte se cvičení, vhodný je také tanec, turistika. Nastartujte něco nového a buďte přitom odvážná. Nyní je také vhodná doba začít si uvědomovat vlastní tělo. Začíná nové vzrušující období života. Stárnutí je skutečnou výzvou v naší společnosti, zejména pro ženy, protože jim může přinést hodně ocenění. Můžete konečně získat pocit svobody a nezávislosti. Děti jsou většinou dospělé nebo alespoň už nepotřebují tolik vaší péče, často i muž je z domu. To vám vytváří úplně nový prostor. Z profesionálního hlediska dosáhlo mnoho žen teprve nyní, co si kdysi stanovily. Mohou se přeorientovat a konečně realizovat vše, pro co nebyl čas, žádný prostor a síla. Dokonce i absence měsíčního krvácení je požehnáním. Považuji za naprosto nevhodné, pokud je menopauza považována za nemoc. Změna v organismu je přirozený proces. Stejně jako puberta, má také klimaktérium v sobě něco horkého, nepředvídatelného. Někoho může třeba vyděsit strach z divoké ženské povahy, která se často vyhýbá kontrole, samozřejmě kontrole mužů.

Co si myslíte o hormonálních produktech?

Existuje mnoho studií o hormonální substituční terapii, které poukazují na zvýšené riziko rakoviny prsu, infarktů, mrtvice, trombózy, embolií a rakoviny vaječníků. Neradila bych podstupovat taková rizika, ale každá žena rozhoduje sama za sebe.

(Ze zahraničních pramenů)

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]