Perrettová Favel

Australská spisovatelka Favel Parrettová debutovala románem Past the Shallows, který byl vřele přijat veřejností i odbornou kritikou – získala literární ocenění (Dobbie Award 2012, Australian Book Industry Awards 2012) a umístila se i v dalších literárních žebříčcích. Až přijde noc je spisovatelčinou druhou knihou.

Velký příběh lásky

Co vás inspirovalo k napsání románu Až přijde noc?

Je to velký příběh lásky, opravdu. Hluboce jsem se zamilovala do lodi, která se plavila 26 let ve vlnách Jižního oceánu. Jmenovala se Nella Dan. Většina lidí v Hobartu si na ni pamatuje. Mně se oživila ve vzpomínkách, když jsem objevila nějaké fotografie z ní. Krátce po tom jsem začala psát. Ale to jsem ještě netušila, že z toho bude román. S dánskou posádkou Nelly Dan jsme prožili šest nebo sedm sezón. V mém dětském pohledu to byli obrovští podivní tvorové. Chodili do našeho domu si zatelefonovat, někteří u nás vařili. Pak se věci změnily. Vzpomínám si na vyprávění o velkém požáru, zničené lodi a nešťastné posádce, která se nechtěla nikdy vzdát. Při psaní jsem chtěla pochopit, proč došlo k požáru a co se vlastně stalo...

Román Až přijde noc vychází z mých vzpomínek. Vyprávění jsem postavila na vztahu mladé dívky Isly, která žije se svým malým bratrem a poněkud zmatenou matkou, a jedním z dánských námořníků – Boem, který pracuje na lodi v kuchyni. Isla vede bezútěšný život v Hobartu. Ale díky Boovi poznává i jeho lepší stránky.

Jak jste román koncipovala a jak se vám podařilo nahlédnout do života námořníků?

Píšu jakoby ve scénách, příběh se neodvíjí lineárně. Jednotlivé pasáže často přepisuji, některé až dvacetkrát. Důležitou roli hrají mé vzpomínky, ale byla jsem dítě, tak jsem životu na lodi nemohla dobře porozumět. Proto jsem se vydala do Dánska a setkala se s několika členy posádky. O své milované lodi mluvili s nadšením, věnovali mi spoustu fotografií a moc mi pomohli. Na palubě Nelly Dan panovalo silné pouto kamarádství mezi posádkou a cestujícími. Téměř tři desetiletí poskytovala tisícům lidí bezpečí a zázemí při plavbě po největších mořích a oce- ánech. Nyní svým fiktivním líčením zvu všechny milovníky dobrodružství na ještě jednu plavbu. Pro některé to třeba bude i návrat domů.

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]