Swanson Cynthia

Cynthia Swanson  je spisovatelka a designérka. Své povídky publikovala v časopisech 13th Moon, Kalliope, Sojourner a dalších. Její povídka, která vyšla v časopise 13th Moon získala nominaci na Pushcartovu cenu. Knihkupkyně je její první román. 

 

 

Život se rychle mění...

V románu Knihkupkyně je hlavní postava rozdvojena. Jedna je reálná a druhá existuje pouze ve snech. Co vás inspirovalo k takto koncipovanému příběhu?

Je to osobní, ale v žádném případě autobiografický příběh. Všechno se začalo odvíjet, když jsem si uvědomila, jak rychle se můj život změnil. Žila jsem sama, spokojená se svou úspěšnou kariérou, pak jsem se rychle vdala, měla tři děti… Začala jsem spekulovat o cestách, které vedly k úplně jinému životu. Jak se to stalo? Je to pravda? Nebo žiji zároveň v jiné realitě? Někdy mě napadala otázka, proč se věci tak rychle mění. Je to stále můj život? 

V knize hraje důležitou roli Denver. Proč právě toto město?

V Denveru už nějakou dobu žiji s rodinou a miluji to tady. Mám pocit, že je to město, které se opravdu vyvíjí. Co se týče sbírání podkladů, při psaní první verze jsem se tomu moc nevěnovala. Nechtěla jsem se ničím zdržovat, tak jsem spíš dala na intuici. Když byla první verze hotová, tak jsem teprve začala ověřovat fakta. Studovala jsem dějiny Denveru a hodně četla. Zvlášť cenné pro mě byly knihy historika Phila Goodsteina. Hodně času jsem také strávila v knihovně probíráním se mikrofilmy. Knihkupectví Kitty se nachází na ulici South Gaylord v čtvrti Platt
Park. Když jsem se dozvěděla, že tramvajová doprava v Denveru skončila v padesátých letech minulého století a nové autobusové linky přesměrovaly mnohé staré trasy, věděla jsem, že to bude mít významný ekonomický dopad na podnikání mého charakteru, který v příběhu řeším. Napsala jsem druhou verzi a další historická fakta konkretizovala ve třetí a ve čtvrté. Probíráním se mapami jsem zjišťovala, jak město rostlo a v tehdejších novinách jsem nacházela údaje potřebné k doladění příběhu. Třeba jsem zde našla seznam bestsellerů, kterým novinkám se předpovídalo, že se stanou knižními hity, nebo jak se vyvíjela a řešila kubánská raketová krize. Hovořila jsem také s místními knihkupkyněmi Joyce Meskisovou a Sonyou Ellingboeovou, které se mi svěřily se svými zkušenostmi z provozování nezávislého knihkupectví v této době.

Román se soustřeďuje na určitou dichotomii pracující ženy vs. matky. Co vás přimělo zabývat se tímto tématem a proč zrovna v protikladu reality a snu?

Je to nadčasový konflikt, se kterým dnes ženy zápasí bez ohledu na to, jaký druh práce vykonávají. Chcete být na dvou místech najednou, protože jsou pro vás stejně obohacující. V Knihkupkyni jsem se chtěla vrátit do dob, kdy se ženy nejprve snažily nalézt své místo v profesním životě a uvědomily si, že nebude snadné „mít všechno“.

Co vás nejvíce překvapilo po vyjití Knihkupkyně?

I když jsem věděla, co všechno je třeba udělat, když se nová kniha vydá na cestu za čtenáři, stejně mě šokovalo, kolik marketingu a PR na autora zbude. Mám skvělý reklamní tým v Harperu a oni mi zajistili úžasnou mediální prezentaci. Také jsem si najala externího publicistu, který se specializuje na blogy o knihách a on-line publicitu. Jde o to udržet titul na očích veřejnosti. PR týmy ve velkých nakladatelstvích dělají skvělou práci, ale jednomu titulu se nemohou věnovat donekonečna. Přicházejí další a další novinky. O to víc musím zintenzivnit reklamní činnost sama. V dnešní době zhruba polovinu pracovního dne věnuji marketingu a PR a druhou polovinu psaní nového románu. Úplně nejlepší je, když si knihy všimne jiný umělec. Mně se to poštěstilo. Knihkupkyně je zfilmována s Julii  Robertsovou v hlavní roli.

Můžete prozradit, co píšete?

Můžu, můj druhý román, The Glass Forest, vyšel teď 6. února 2018. A mě čeká turné za čtenáři, abych knihu představila. 

Tedy lze už krátce prozradit děj?

Děj románu se odehrává na podzim roku 1960. Hlavní hrdinka dvaadvacetiletá Angie Glass žije idylicky se svým mužem Paulem v rodném městě Wisconsin. Poklidný život se změní po telefonátu s neteří Ruby, která jí sdělí, že její otec Henry, Paulův bratr, spáchal sebevraždu a její matka je nezvěstná. Čím víc se Angie dovídá o Henrym, tím méně sebevědomí má ve svém vlastním manželství. Může věřit Paulovi? A pokud ne, komu tedy?
(Ze zahraničních pramenů)

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]