Valpy Fiona

FIONA VALPY prožila sedm let ve Francii, kde s manželem zrenovovali starý polorozbořený venkovský dům. Osvojila si přitom nové dovednosti, jako míchání cementu a zdění, na což je náležitě pyšná. Její nejoblíbenější činností se stalo ochutnávání vína a právě skvělá vína a skvělí lidé kraje kolem Bordeaux ji inspirovaly k napsání románu Láska po francouzsku. Dnes žije opět v Británii a věnuje se učení jógy a psaní knih.

Fiona Valpy se přestěhovala do Francie v roce 2007. S manželem zde renovovali starý statek. Po velice úspěšném románu Láska po francouzsku vydáváte Vánoce po francouzsku. Využila jste v nich i své zkušenosti s přestěhováním se do Francie?

Myslím, že jsme to měli jednodušší než mé románové hrdinky. Manžel plánoval náš přesun do slunečné krajiny už dlouho. Čekali jsme jen, až naši synové vyrostou. Ale museli jsme také čelit mnohým výzvám, které vycházely z jazykových a kulturních odlišností. Některá má trapná přeřeknutí asi zůstanou nezapomenutelná. Ale po roce či dvou jsem si uvědomila, že jsme byli přijati do nové komunity téměř bez povšimnutí. To mě inspirovalo k jednomu z témat v knize Vánoce po francouzsku.

Které jsou podle vás tři nejlepší věci v životě ve Francii?

Slunce, samozřejmě. A život v jednom z největších světových vinařských regionů nabízí nekonečný prostor pro
zkoumání a objevování nových vín. A trhy jsou plné nádherné sezónní zeleniny... a ovoce. A to úžasné bydlení
v přírodě. Jejda, to je už víc než tři ...

A které tři věci vám chybějí po přestěhování z Anglie.

Tak především přátelé a rodina, i když mnoho z nich za námi jezdí a zůstanou s námi třeba celé léto. A – i když je to trochu troufalé vyslovit to v zemi, která se pyšní tolika skvělými sýry, zasteskne se mi někdy po dobrém anglickém čedaru. Tak to jsou jen dva příklady, další mě nenapadají. Promiňte!

Pokud byste mohla pozvat k vám na francouzský venkov pět autorů, kteří by to byli?

Je těžké počet omezit jen na pět. Existuje mnoho skvělých autorů a já jsem jejich vášnivý čtenář. Připravila bych si dostatečnou zásobu vína a pozvala Helen Fieldingovou. Bylo by fajn být spolu, protože všechny máme v sobě kousek Bridget Jonesové. Nemůžu se nikdy dočkat její nové knihy. Caitlin Moran by byla také dobrá společnice. Naše párty by oživila svým originálním humorem. Ráda bych také mluvila s J. K. Rowlingovou o tom, jaké to je přejít od psaní dětských knih k románům pro dospělé. Ráda bych se také dověděla, co chystá nového.
Anitu Shreveovou obdivuji pro její schopnost zachytit jemné nuance vztahů. A Barbara Kingsolverová by nám připomněla, že na tomto světě existují i větší problémy, než kterými se třeba zrovna zabýváme.

Můžete uvést některé knihy nebo autory, kteří vám svým příkladem pomohli ve vašem psaní?

Jane Austenová rozhodně. Je velekněžka inteligentního vyprávění. A miluji Barbaru Kingsolverovou. Píše tak  vnímavě o vztazích v rodině. Ale je tolik talentovaných autorů, kteří dělají svou tvrdou práci jakoby bez námahy...

VYDANÉ TITULY


Reklama

[bc_random_banner category=550 slider=no autoplay=true delay=3000 loop=false dots=false]