Dnes uplyne 140 let od narození spisovatele J. M. Trosky

Jan Matzal byl český spisovatel, který publikoval ve 30. a 40. letech 20. století. Sci-fi, která ho proslavila, psal pod pseudonymem J. M. Troska (trpký žert odkazující na Ménierovu chorobu, kterou trpěl a která z něj předčasně udělala invalidu), krom toho používal i pseudonym Jan Merfort, pod nímž napsal jeden vesnický román a několik fejetonů.
Narodil se 3. 8. 1881 ve Valašských Kloboucích. Celé své mládí prožil ve Vyškově na Moravě. V Brně vystudoval obchodní školu. Po studiích odešel do Škodových závodů v Plzni, kde přijal místo v kanceláři. Postupně vystřídal místa v několika předních strojírnách a slévárnách, v roce 1917 byl za trest zmobilizován a odeslán na italskou frontu (zastal se dělníků kvůli snížení dávek). Po válce žil pět let v Srbsku (1921–1926), kde byl ve Smedrovu a Bělehradě ředitelem strojíren. Poté se vrátil do vlasti. Nejdříve byl účetním v továrně na izolátory v Lounech, pak pracoval v továrně na elektrická zařízení Ježek v Hradci Králové.
Ve 49 letech musel kvůli své nemoci do invalidního důchodu. Ten si krátil literární činností (1931–1949). Jeho dílo se vyznačuje velikou nápaditostí, strhujícím dějem, jednoduchým jazykem a poněkud svévolným zacházením s fyzikálními zákony.
Po spisovateli byl pojmenován asteroid hlavního pásu 17776 Troska, objevený v roce 1998 na Ondřejovské hvězdárně.

Dílo: Jan MerfortBoží soud (1935)

J. M. Troska – Troskovy sci-fi knihy (vydání do roku 1950): Kapitán Nemo I. Nemova říše, Kapitán Nemo I. Nemův svět, Kapitán Nemo II. Rozkazy z éteru, Kapitán Nemo II. Rozkazy z éteru, Kapitán Nemo III. Neviditelná armáda, Paprsky života a smrti, Peklo v ráji, Pistole míru Román budoucnosti. Planeta Leon I., Planeta Leon II., Vládce mořských hlubin Dobrodružný román. Záhadný ostrov Dobrodružný román. Zápas s nebem I. Smrtonoš, Zápas s nebem II. Podobni bohům, Zápas s nebem II. Podobni bohům Dobrodružství z vesmíru. Zápas s nebem III. Metla nebes, Zápas s nebem III. Metla nebes Dobrodružství z vesmíru.

J. M. Troska zemřel 3. 9. 1961 v Praze.

Zpracováno podle: www.knihovnicka.net

Komentáře