Dnes uplyne 165 let od narození spisovatele Ignáta Herrmanna

Ignát Herrmann – povídkář a romanopisec, usměvavý vypravěč staropražských příběhů, autor vzpomínkových knížek, humoresek, společenských románků, veselých povídek a obrázků, se narodil 12. 8. 1854 v Horním mlýně na Doubravce u Chotěboře. Nejprve vykonával povolání obchodního příručího, poté působil jako novinář a redaktor v Praze.

V knižním debutu Z chudého kalamáře (80) spojil ještě různorodé povídky: básnické vidiny, pohádkové prózy, sentimentálně laděné arabesky, grotesky, rodinné obrázky i humorné črty. Ve druhé knížce Pražské figurky (84) usiluje o to, aby se stal nerudovským kronikářem soudobé Prahy, malířem, dokumentujícím dobový i místní kolorit. K Mánesovým dřevorytům vykouzlil hned poté Historii o doktoru Faustovi, slavném černokněžníku (84) podle starých kronik a pamětí, hlavně podle faustovské historie německého romantika G. Schwaba. Na obrázku Pan Melichar (86) je zřejmý smysl pozdějšího Herrmannova humoru: obnažuje slabé stránky lidí a přibližuje se syrové pravdě života. V dalších knihách Drobní lidé (88), Z pražských zákoutí (89) a Bodří Pražané (93) je patrný vliv Herrmanna – soudničkáře.

Mezi humornými pracemi je román U snědeného krámu (90, zfilmováno) jediným vážným dílem s tragickými rysy, projevem rodícího se realismu.

Většina povídek byla nejprve uveřejňována buď v „Švandovi dudáku“, nebo v nedělní kronice „Národních listů“. Z nich vytvořil pak autor dodatečně svazky buď jednotně zaměřené nebo různorodého obsahu.

Mezi větší práce patří románový seriál Otec Kondelík a ženich Vejvara (96) s pokračováním Tchán Kondelík a zeť Vejvara (06, zfilmováno). Po stručnějším Příběhu dušičkovém (16), vyšel druhý rozsáhlý román Vdavky Nanynky Kulichovy a co se kolem nich sběhlo (18, zfilmováno). Kus staropražského života zachycuje idylický Felíčkův románek (24-25).

Cenné jsou vzpomínky O živých, o mrtvých (15-40), příspěvky k dějinám českého života literárního i veřejného, vzpomínky na slavné lidi, humorně i chmurně a lehce vyprávěné příhody.

Pro děti napsal např. Mezi dětmi, povídku Jíra zbojník, Lidičky a zvířátka.

Ignát Herrmann zemřel 8. července 1935 v Řevnicích.

Komentáře