Nositelka Nobelovy ceny za literaturu – Annie Ernauxová

Literární talent nechrání před politickými aberacemi…

Francouzská spisovatelka Annie Ernauxová (82), která ve čtvrtek 6. 10. 2022 obdržela Nobelovu cenu za literaturu , je věrnou stoupenkyní antisemitského hnutí BDS, jehož cílem je zničit izraelský stát bojkoty a sankcemi.

V roce 2019 Ernaux také podepsala dopis s více než 100 dalšími francouzskými umělci vyzývající k bojkotu soutěže Eurovision Song Contest, která se konala v Tel Avivu. Umělci také požádali francouzskou televizi, aby událost nevysílala , uvádí Jerusalem Post.

Ernaux dokonce odmítá francouzsko-izraelskou kulturní spolupráci. „Pro každého člověka svědomí je morální povinností postavit se proti normalizaci vztahů se Státem Izrael,“ stálo v dalším nenávistném dopise podepsaném pisatelkou.

Neuvěřitelné: Požadovala propuštění Georgese Ibrahima Abdallaha (71), nechvalně známého libanonského teroristy, který je mimo jiné ve francouzském vězení za vraždu dvou lidí: Americký důstojník Charles R. Ray (43) byl střelen do hlavy , kterého izraelský diplomat Yacov Barsimantov (42) zabil v přítomnosti své manželky a osmileté dcery.

Nová laureátka Nobelovy ceny za literaturu opakovaně popsala Izrael jako „stát apartheidu“. Obzvláště absurdní obvinění: na rozdíl od režimu jihoafrického apartheidu, v němž panovala přísná a brutální „rasová segregace“, arabští a muslimští Izraelci zastávají vysoké funkce – stávají se generály, policisty, ústavními soudci, hlavními lékaři, hráči národního týmu nebo velvyslanci.

Odhalující je, že Ernauxová ve svých prohlášeních důsledně ignoruje nebo zlehčuje palestinské násilí.

Z časopisu BILD

Forenzní, ale lyrická francouzská próza paní Ernauxové se zmocňuje života a času a těží literární potěšení i z těch nejdrsnějších vzpomínek už téměř půl století. 6. října ji Švédská akademie vybrala jako laureáta Nobelovy ceny za rok 2022 „za odvahu a klinickou bystrost, s nimiž odhaluje kořeny, odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Je prozaickou básnířkou každodenních nadějí a obav; Zkoumá, jak změny a konflikty ovlivňují „nejobyčejnější“ lidi, zejména ženy údajně nízkého postavení. 

Z časopisu The Economist

Komentáře