Z KANADY NA ALJAŠKU

Na pultech našich knihkupectví se právě objevuje nový autobiografický  cestopis Leoše Šimánka s názvem Z KANADY NA ALJAŠKU s podtitulem: Na  člunech panenskou přírodou podél pobřeží Severního Pacifiku. Cestovatel v něm popisuje zcela neobvyklou expedici podél pacifického pobřeží Kanady a Aljašky, která doposud nemá obdoby. S manželkou, synem, dcerou a dvěma přáteli urazili během tří krátkých severských letních období přes 3 500 kilometrů a zažili bezpočet dobrodružství. Leoš Šimánek říká, že cestování je jeho život a rád se ke svým  zážitkům vrací. Spolu s manželkou Lenkou líčí svému bratrovi a švagrové v rodinné chalupě v Orlických horách jejich  dobrodružné cesty   a expedice. 

Rok co rok tak vzniká nový autobiografický cestopis – tento je již  pátý.  Ve svém vyprávění autor mimo jiné podrobně popisuje dramatický  prvovýstup na ledovcovou horu Mount Queen Bess, kterou s kamarádem  posunuli v žebříčku nejvyšších z kanadských Pobřežních hor na druhé  místo. K upřesnění výšky této velmi obtížné hory došlo i ve světoznámém atlase National Geographic. Během cesty do hor se v naprosté divočině dostali do střetu s medvědicí a jenom díky svým zkušenostem vyvázli bez šrámů; medvědí matka chtěla přirozeně své mládě chránit. S medvědy – baribaly i grizzly – se členové expedice setkávali často a k jednomu napadení grizzlym opravdu došlo. S nepředstavitelným štěstím pro ně střetnutí nedodalo špatně. I další dramatické zážitky s kosatkami a velrybami  keporkaky jsou knize líčeny tak živě, že se čtenář může do  popisovaných situací snadno vžít. Autor popisuje i místní obyvatele, kteří, pokud na ně vůbec narazili, byli velmi milí a pohostinní. Jedno z nejzajímavějších bylo setkání s přistěhovaleckou německou rodinou, která žila se šesti malými dětmi v tamní divočině jako v dobách osidlování amerického Západu.  Kniha je doslova nabita příhodami, jaké není možné nikde jinde na světě zažít!

Formát 18×25 cm, na kvalitním křídovém papíru (170 gr/qm), 160 stran,  143 barevných fotografií přesně a pečlivě zařazených v textu.

Irena Zítková

Komentáře