Nový thriller Philipa Kerra

Jméno britského romanopisce Philipa Kerra (*1956) je českému čtenáři dobře známé (Praha osudová, Krvavé diamanty, Modlitba, Přestupové okno, Muž bez dechu, Bledý vrah aj.). V jeho nejnovějším thrilleru Pruská modř (Prussian Blue, 2017) se organicky prolínají dva fiktivní příběhy oživené reálnými postavami Reynharda Heydricha, Martina Bormanna, Ericha Mielkeho ad. V prvním z nich Kerrův kriminální detektiv Bernie Gunther pátrá po vrahu Bormannova civilního spolupracovníka, který byl zastřelen na jaře 1939 poblíž Hitlerova bavorského sídla Berghofu. Druhý příběh staví Gunthera do role vraha pronásledovaného východoněmeckou kriminálkou ve Francii roku 1956. Paradoxní je, že agenty Stasi vede někdejsí Guntherův asistent z roku 1939. V prvním příběhu čtenář nahlíží do krátkého období mezi vznikem protektorátu Čechy a Morava a napadením Polska, jež vyprovokovalo druhou světovou válku.

Dalším motivem, který osloví českého čtenáře, je průhled do každodenního mechanismu totalitního státu: Detektiv slouží nacistickému režimu, přestože se s ním jako veterán předchozí války, sociální demokrat a a zakuklený antifašista neztotožňuje. Snaží se zůstat věrný své profesi, přestože celý systém je vražedný.

Pozoruhodné je, že Philip Kerr je Skot, narozený jedenáct let po skončení války. K vytvoření postavy detektiva, který čelí legalizovanému státnímu terorismu, ho inspiriovaly univerzitní přednášky o německé právní filozofii a romantismu v jeho rodném Edinburku. Do Berlína se poprvé vypravil až na začátku 80. let.

Dodejme, že  před několika týdny autor oznámil dokončení třináctého thrilleru o detektivu Guntherovi pod titulem Varuj se Řeků přinášejících dary (Greeks Bearing Gifts, Putnam 2018). Hrdina, skrývající se pod falešným jménem, v něm pátrá po válečných zločincích ukrývajících se v Řecku šedesátých let.

Stanislav Perkner

Komentáře