Cena Franze Kafky pro Milana Kunderu

Mezinárodní literární Cenu Franze Kafky pro letošní rok dostane spisovatel Milan Kundera. Oceněný autor reagoval slovy, že se cítí poctěn, zvláště proto, že jde o Kafkovu cenu, cenu „od kolegy spisovatele“, který mu byl nad jiné blízký.

Cenu uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury. V uplynulých letech stali ji získali například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke či Margaret Atwoodová. Zajímavé je, že mnozí autoři vzápětí obdrželi Nobelovu cenu za literaturu, na níž je Kundera i letos nominován. Z českých spisovatelů ocenění obdrželi Ivan Wernisch, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Daniela Hodrová.

Od poloviny sedmdesátých let Kundera, jehož dílo bylo přeložena do více než čtyřiceti jazyků, žije ve Francii a od roku 1981 má francouzské občanství. Loni získal znovu občanství české.

Před nedávnem vydalo nakladatelství Atlantis poslední Kunderův román Slavnost bezvýznamnosti. Jde o mimořádnou událost, protože Kundera, který píše už pouze francouzsky, od 90. let minulého století překlady svých děl nepovoloval.

Komentáře