Dnes by oslavila 90. narozeniny spisovatelka Ljuba Štíplová

Ljuba Štíplová – česká scenáristka, spisovatelka a autorka knížek pro děti, se narodila 30. 4. 1930 v Praze. Mimo jiné byla také spoluautorkou dětského časopisu Čtyřlístek, kde spolupracovala s malířem a grafikem Jaroslavem Němečkem, který jej vytvářel po výtvarné stránce. Vystudovala gymnázium, poté dva roky studovala sochařství na UMPRUM. Studium přerušila, vdala se a kvůli horšímu prostorovému vidění se na školu už nevrátila. Věnovala se satiře a poezii pro děti. V roce 1969 vytvořil Jaroslav Němeček Čtyřlístek. Štíplová vyhověla žádosti o spolupráci a od 6. čísla tvořila pro komiks scénáře. Později se připojili i další autoři. Věnovala se také dalším dětským knihám nebo scénářům večerníčků. Spolupracovala i s časopisem VaTM, v ročníku 1963 v něm uveřejnila humoristicky laděnou sci-fi povídku „Informace pro Apise“. V roce 2008 v rámci udílení výročních cen jí nakladatelství Albatros udělilo cenu za celoživotní práci s dětskou knihou.

Dílo: Knížky o koťatech – Byla jednou koťata, Doma s koťaty, Pojď s koťaty do pohádky, Pojď s koťaty do školy, Pojď s koťaty na výlet, Venku s koťaty, The Kittens (pohádky o koťatech anglicky)

Čtyřlístek: Čtyřlístek v pohádce, Báječné příběhy Čtyřlístku, Proslulé příběhy Čtyřlístku, Prvních dvanáct příběhů Čtyřlístku, Skvělé příběhy Čtyřlístku, Slavné příběhy Čtyřlístku, Veselé history Čtyřlístku

Ostatní: Poklad kapitána Kida, Hrajeme si celý rok, Maminky v lese (leporelo), Tajemství železné masky, Muž z budoucnosti, Kouzelná lampa, Neplechaté pohádky, Prapohádky, Pohádky na týden a hrátky na každý den, Kolíbačky (leporelo)

Ljuba Štíplová zemřela 24. 9. 2009 v Praze.

Zpracováno podle: http://cs.wikipedia.org

Komentáře