Dnes oslaví 45. narozeniny spisovatelka Barbara Nesvadbová

Bára Nesvadbová, vlastním jménem Barbara Nesvadbová je česká spisovatelka a novinářka. Narodila se 14. 1. 1975 v Praze do rodiny dvou lékařů, psychiatrů. Matka Libuše Nesvadbová se stará o emigranty a etnické menšiny, otec Josef Nesvadba († 2005) byl znám spíše jako spisovatel vědeckofantastické literatury. Jejím bývalým manželem je politik Karel Březina. S ním má dceru Bibianu. Absolvovala Fakultu sociálních věd UK, obory žurnalistika a masová komunikace. Poté pracovala jako šéfredaktorka časopisů Xantypa a Playboy, dnes je šéfredaktorkou české edice prestižního módního časopisu Harper’s Bazaar. Již na vysoké škole začala spolupracovat s nakladatelkou Romanou Přidalovou. Do té doby psala jen krátké fejetony, které byly později propojeny jednou postavou a vznikly povídky. Vyšla tak její první kniha Řízkaři, která je o sexu, vztazích a tápání mladé novinářky Karly. Druhá kniha Bestiář (na Knižním veletrhu oficiálně vyhlášen za jednu z pěti nejvíce půjčovaných knih v českých knihovnách) se stala předlohou pro stejnojmenný film s Danicou Jurčovou, Karlem Rodenem a Markem Vašutem v hlavních rolích, který natočila režisérka Irena Pavlásková. Barbara Nesvadbová se podílela na přípravě scénáře. Následovaly knihy Život nanečisto, Pohádkář (v roce 2014 zfilmován s Jiřím Macháčkem a Evou Herzigovou v hlavních rolích), fejetonová sbírka Brusinky a fejetonovo-povídková sbírka Borůvky. V mezičase vznikla také veselá knížka pro děti věnovaná dceři Bibianě – Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky. V roce 2013 vydala Barbara Nesvadbová knihu Přítelkyně, dvě novely o ženském přátelství a v roce 2014 sbírku fejetonů pod názvem Pralinky.
Spisovatelka se pravidelně zapojuje do charitativních projektů, aktivně podporuje občanské sdružení Etincelle a domov pro mentálně handicapované klienty Zahrada na Kladně, spolupracuje rovněž s Unicef, sdružením Dobrý Anděl a Helppes.

Dílo: Bestiář (2007, nakladatelství Motto); Život na nečisto (2008, nakladatelství Motto); Pohádkář (2011, nakladatelství Motto); Řízkaři (2012, nakladatelství Motto); Přítelkyně (2013, nakladatelství Motto); Pralinky (2014, nakladatelství Motto), Garpíškoviny (2015); Laskonky (2016), Momentky (2018), Síla stylu (2018)

Zpracováno podle: http://cs.wikipedia.org

Komentáře