Stanislav Motl – novinář a spisovatel, se narodil 6. března 1952 v Ústí nad Orlicí. Vystudoval Fakultu žurnalistiky UK a postupně se stal jedním z našich nejuznávanějších investigativních novinářů. Jeho životním tématem, kterému se začal věnovat už v časopisu Reflex a především pak v televizním pořadu Na vlastní oči, je holocaust a pátrání po nacistických zločincích. Jeho zásluhou se naše veřejnost dozvěděla o terezínském dozorci SS Antonu Mallothovi. Motlova tvorba ovšem zahrnuje daleko širší spektrum témat – od autentických zážitků válečného reportéra až k dobrodružným příběhům, prožitým při extrémních sportech.
Z díla: Muži generála Pattona, A třináctý byl kat, Tváře osudu: Stopami slavných i zapomenutých, Nacisté pod ochranou aneb Kdo vlastně prohrál válku?, Prokletí Lídy Baarové, Mraky nad Barrandovem, Kam zmizel zlatý poklad republiky, Oběti a jejich vrazi – O tom, jak Česká republika pomáhala unikat válečným zločincům, Lída Baarová a Joseph Goebbels, Cesty za oponu času 1 – 5, Svědek z cely smrti, Strážce brány, Děti Antonína Kaliny, Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě
Z nejnovějšího díla: Kudy kráčela smrt (2020), Oprátka pro krásnou Veru: Temné tajemství ošetřovatelky z Ravensbrücku (2021), Osudové lásky: Milostná dramata slavných i zapomenutých (2020)