Dnes oslaví 85. narozeniny spisovatelka Eva Kačírková

Eva Kačírková – rozená Navrátilová, se narodila 26. 1. 1937 v Olomouci. Po maturitě na jedenáctileté střední škole (1955) studovala biologii a chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci (prom. ped. 1959). Poté učila na základních školách v okolí Olomouce. Od začátku 60. let byla laborantkou nejprve ve Výzkumném ústavu antibiotik v Roztokách u Prahy, pak ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi. Od roku 1965 pracovala s přestávkami (během mateřské dovolené) jako administrativní pracovnice v pražském Armabetonu, v podniku zahraničního obchodu Metalimex a v Projektovém ústavu hl. m. Prahy. Od roku 1973 se věnuje literatuře.

Přispívala do novin a časopisů: Čs. voják, Interpress, Ohníček, Pionýr, Signál. Na pokračování uveřejňovala své povídky v Květech (1977 zde Předpověď minulosti, 1978 Sedm stupňů do pekla s titulem Dívka bez včerejška, 1980 Vlčí zákon, 1986 próza Pohled do slunce s titulem Případ pro počítač), Mladé frontě (1983 zde Riziko povolání), Světě práce (1976 zde Ani smrt není jistá z knihy Po sezoně se nevraždí), Vlastě (1982 zde Nedovolím ti odejít, 1997 na pokračování Smrt na jazyku), Práci (Konec slunovratu), v Cosmopolitanu (1994 zde povídka Něžná a sametová) aj. Detektivní prózy příležitostně publikuje také ve specializovaných časopisech Jedním dechem (1995 zde titulní povídky ve svazcích Život podle Raymonda Chandlera a Za úplňku, 1996 Manon Lescaut podruhé) a Na horké stopě (1995 Smrt jezdí drožkou). S režisérkou Věrou Chytilovou, v jejímž filmu Hra o jablko (1978) hrála Kačírková roli sekretářky, spolupracovala na scénáři k filmu Panelstory (1979; též role Marie) a je spoluautorkou námětu Pasti pasti pastičky (1998; též role Bachové; prozaizovaná podoba scénáře vyšla knižně v témže roce pod titulem Léčky a pasti.). Čs. televize vysílala její hru Konec semestru (1975, r. Eva Sadková) a parodii na detektivku Růžový Hubert (1986, r. Zdeněk Kubeček, podle Edgara Wallace), košické studio uvedlo inscenaci Kde ptáci nezpívají (1985, r. J. Poliaček). Získala cenu Havran za nejlepší detektivní povídku roku 1998.

Kačírková píše především detektivní prózy, které jsou – s výjimkou společensko-satiricky orientovaného románu Výprodej obnošených snů – typově spřízněny s tzv. americkou drsnou školou (Raymond Chandler). Jednotlivé povídky a novely autorka často zasazuje do bohémského nebo jinak atraktivního prostředí zbohatlíků; pátrání po zločinu v nich většinou vede jejich vypravěč, amatérský detektiv, který se do případu náhodně zapletl. Dovedně formulované, psychologicky motivované příběhy přitom reflektují současnou společenskou skutečnost a kriticky útočí na egoismus, nesnášenlivost, bezduché vegetování, chtivost zbohatnout za každou cenu; postupně do autorčiných próz stále častěji pronikají témata korupce a mafiánských praktik prorůstajících do politické scény v postsocialistické společnosti. – Dobrodružné příhody dětských hrdinů s výchovným záměrem obsahují mládeži určené Povídky s tajemstvím.

Z nejnovějšího díla: Nenechám Tě odejít (2019)

Zpracováno podle: www.slovnikceskeliteratury.cz a www.databazeknih.cz

Komentáře