Dnes uplyne 100 let od úmrtí spisovatele Alfonse Bohumila Šťastného

Alfons Bohumil Šťastný, křtěný Bohumil Václav byl český spisovatel a překladatel, autor skautských příběhů a pravděpodobný autor detektivních příběhu s Léonem Cliftonem, které jsou také připisovány Jaroslavu Puldovi. Narodil se 30. července 1866 v Praze na Starém Městě v rodině řezníka Karla Šťastného. V roce 1900 se oženil s Josefou Knotkovou. Původním povoláním byl učitel, ale kvůli chorobě se musel učitelství vzdát a věnoval se literatuře pro mládež.

Národní knihovna uvádí na 380 dobrodružných knih od A. B. Šťastného, označuje ho za pravděpodobného autora cliftonek, avšak totéž tvrdí i o Jaroslavu Puldovi, kterému cliftonky ve svém fondu připisuje. Na stranu Šťastného se přiklání portál detektivní literatury. Ústav pro českou literaturu Akademie věd České republiky cliftonky digitalizuje a zveřejňuje, avšak otázku autorství neřeší. Každopádně se jedná o zajímavý fenomén české literatury, i když se knihy tváří jako překlady z angličtiny.

Díla podepsaná jménem A. B. Šťastný: Alpský lovec, Americká královna stád, Australský poustevník, Bětuščin Pozorek, Bezhlavý rytíř, Bílá paní sicilská, Bílý duch, Blaničtí rytíři, Bloudící pochodeň, Bobrař ve dvou osobách, Boje mezi indiány a bělochy, Burský hrdina, Cesta nad Austrálií, Čarodějník a víla, Černí otroci v Zanzibaru, Dcera zálesákova, Doly v pustině, Hloupý Honza králem, Hrad pod mořem, Vychovatelka, dívčí román

Alfons Bohumil Šťastný zemřel 24. března 1922 v Praze. Byl pohřben na Olšanských hřbitovech.

Zpracováno podle: https://cs.wikipedia.org

Komentáře