Dnes uplyne 160 let od narození spisovatelky Gabriely Preissové

Gabriela Preissová, rozená Sekyrová, podruhé provdaná Halbaertová, byla představitelkou českého realismu, dramaturgyní Národního divadla. Psala také pod pseudonymy Matylda Dumontová nebo Matyda Dimová. Narodila se 23. 3. 1862 v Kutné Hoře, ale její rodina se brzy přestěhovala na moravské Slovácko. Nejkrásnější dětství prožila v letech 1864 – 1871 v Plaňanech u nevlastního otce Josefa Váni. V roce 1933 byla v plaňanském parku zasazena její lípa, jejíhož zasazení se osobně zúčastnila. V letech 1871 – 1873 byla dána na vychování do dívčí školy v Praze. Bydlela u svého strýčka, archiváře a spisovatele F. Dvorského. Díky němu se seznámila s řadou českých spisovatelů a s vlasteneckým děním.
V osmnácti letech se Gabriela Preissová provdala za Jana Preisse, pokladníka hodonínského cukrovaru. V Hodoníně poznala dobře moravské Slovácko. Od roku 1890 žila v Oslavanech, v následujících dvou letech pobývala na statku Jelenik (Hirschenau) u Celovce v Korutanech. Zde se zajímala o život Slovinců. V roce 1898 se přestěhovala do Prahy. O deset let později ovdověla a provdala se za plukovníka rakouské armády Adolfa Halbaerta, kterého následovala do Puly v Istrii. Za 1. světové války pomáhala ruským zajatcům v milovickém táboře. Ráda cestovala, navštívila například Rusko, Halič, Francii a Itálii.
Až do roku 1946 žila v Jevanech u Prahy. 27. 3. podlehla rakovině.
Hlavním tématem v jejích dílech je vesnická tragédie, hlavní postavou bývá žena. Ve svých dílech kritizuje vliv majetku a peněz.
Výběr z díla: Čeledín a dcera ze statku, Ideály, Obrázky ze Slovácka, Nové obrázky a črty, Když hvězdy padaly, Talmové zlato, Porosené pavučiny, Co vyprávěl život.

Drama: Její pastorkyňa – zhudebněna Leošem Janáčkem, tragedie ze Slovácka. Mladá žena čeká nemanželské dítě a její matka toto dítě zabije, aby se mohla nevlastní dcera výhodně vdát. Vše je ale prozrazeno.
Gazdina roba – zhudebněna J. B. Foersterem; Tragický příběh švadleny Evy, která opustí muže a odejde s milencem za prací do Rakouska. V okamžiku, kdy pochopí, že se kvůli ní milenec nerozvede, tak se utopí v Dunaji.
Dále: Podvečerní selanky, Cestou za štěstím
Další hry, které byly nastudovány v Národním divadle: Ve stínu závodiště, Dvě ukolébavky

Komentáře