Dnes uplyne 25 let od úmrtí spisovatele Františka Nepila

František Nepil se narodil 10. 2. 1929 v Hýskově. Dětství prožil ve Sv. Janu pod Skalou a na lesní samotě Výbrnice u Nižboru, poté se s rodinou přestěhoval do Prahy. Studoval obchodní akademii v Berouně a v Praze. Pracoval jako propagační referent Čs. hotelů, jako textař v reklamním podniku Merkur a v roce 1969 se stal redaktorem redakce vysílání pro děti a mládež Čs. rozhlasu. Od roku 1972 byl ve svobodném povolání.

První povídky a články otiskl František Nepil na konci 40. let v Právu lidu a Junáku; od 60. let pravidelně přispíval do periodik: Literární noviny, Dikobraz, Plamen, Mateřídouška, Ohníček, Pionýr a dalších, od poloviny 70. let publikoval v denících a časopisech Práce, Mladá fronta, Květy, Vlasta, Kmen, Čs. rozhlas a dalších.

Vedle řady rozhlasových humoristických scének a povídek je autorem her Noc a skála (1978) a Oldřiška (1994), dále několika set humorných propagačních relací, uváděných od 1964 v Čs. rozhlase dvojicí J. Werich – M. Horníček. Popularitu mu však získaly zvláště pravidelné celoroční cykly rozhlasových fejetonů, které také sám interpretoval (Dobré a ještě lepší jitro, Moje země).  V 70. letech napsal tři desítky textů k dětským scénkám dvojice Spejbl a Hurvínek, ve večerním pořadu Dobrý večer, děti připravoval texty pro postavičku Makového mužíčka. Podle jeho pohádkových námětů byly natočeny cykly večerníčků Makový mužíček, Domeček u tří koťátek, Kouzelník Žito, Naschválníčci. Na zvukových nosičích vyšlo v různých vydavatelstvích více než 70 záznamů dramatizací Nepilových pohádek, literárně hudebních pásem, rozhlasových relací a četby z jeho knih, některé v přednesu autora: Dobré a ještě lepší jitro, Střevíce z lýčí, Tělověda pro dorostence, Má stoletá láska Sparta.

V Nepilově díle se vzájemně prostupují tvorba prozaická a rozhlasová. V obou navazuje důvěrný kontakt s adresátem, snaží se nalézt společné životní zkušenosti a postoje k běžným otázkám každodenního bytí.

Výběr z díla: Kde jsi chodil, Satane?; Srpen s bejbinkou; Dobré a ještě lepší jitro, Dobrou a ještě lepší neděli, Dobrá a ještě lepší jitra; Jak se dělá chalupa; Střevíce z lýčí; Kněžnin prsten; Pohádky z pekelce; Polní žínka Evelýnka; Strašpytýlek; Lišky, dobrou noc; Já, Baryk; Pět báječných strýčků; Štuclinka a Zachumlánek; Podívánky.

František Nepil zemřel 8. 9. 1995 v Praze.

Zpracováno podle: kol., Slovník českých spisovatelů od roku 1945, Brána, 1998

Komentáře