JO NESBø JE V PRAZE

Slavný norský spisovatel Jo Nesbø přiletěl do Prahy. Zde se setká se svými čtenáři a během moderované debaty ho důkladně vyzpovídá novinář Martin Veselovský. Čeká ho i lezení s Adamem Ondrou.

Jeden z nejúspěšnějších světových spisovatelů posledních let, Jo Nesbø, v pondělí 24. října v poledne přistál na pražském letišti Václava Havla. Účelem návštěvy je prezentace jeho nové knihyKrysí ostrov a další povídky, kterou vydal v nakladatelství Kniha Zlín. S českými čtenáři se naposledy setkal v roce 2015, kdy zde představil román Policie, desátý díl série s detektivem Harry Holem v hlavní roli. Prahu navštívil poprvé v roce 2012.

Na co se v Praze spisovatel těší nejvíce? „Určitě na setkání se čtenáři. A také se chci podívat, jestli se město nějak změnilo od té doby, co jsem tady byl,“ svěřil se Nesbø bezprostředně po přistání. Přestože ho čeká velmi náročný třídenní program, těší se i do víru velkoměsta. „Půjdu na procházku, to je první, co udělám, potom možná zajdu do nějakého pražského baru,“ s úsměvem přiznal spisovatel.

Na otázku, zda má v Praze vyhlédnuto něco konkrétního, co by si nechtěl nechat ujít, odpověděl: „Už jsem si Prahu v minulosti několikrát prohlédl. Teď se ale těším, že navštívím Brno, kde jsem zatím nikdy nebyl. A hodně se těším na lezení s Adamem Ondrou,“ s nadšením neotálel prozradit i část plánu mimo pracovní povinnosti.

Druhý den po příletu, tedy v úterý 25. října, stráví ve společnosti fanoušků, kteří si nenechají ujít v kině Edison Filmhub panelovou diskusi se čtenáři a následně pak autogramiádu. Ve středu 26. října se pak přesune do zmiňovaného Brna, kde spolu s největší lezeckou ikonou Adamem Ondrou, který svými mimořádnými výkony i průkopnictvím se navždy zařadil do brněnské a světové sportovní historie, poleze po několika skalních cestách ve skalách. Večer se pak zúčastní slavnostní premiéry dokumentárního filmu Adam Ondra: Posunout hranice. Snímek společnost Bontonfilm uvede do kin již 27. října 2022.   

Nemesis, Sněhulák, Spasitel, Levhart či Krysí ostrov a jiné povídky – to je jen stručný výčet detektivních bestsellerů severského spisovatele, hudebníka, původním vzděláním ekonomaa finanční analytik. Jo Nesbø úspěšnou detektivní série započal v roce 2013 románem Netopýr, v níž vystupuje svérázný kriminalista Harry Hole. Série Nesbomu přinesla obrovský úspěch, obdržel za ni několik ocenění. Mimo knihy s Harrym Holem píše i příběhy pro děti. Jeho knih se celosvětově prodalo přes 50 milionů, dočkaly se překladu do více než třiceti jazyků a vycházejí ve více než stovce zemí.

Martina Vydrová

Krysí ostrov a jiné povídky, Jo Nesbø, 449 Kč
více a možnost zakoupení
https://www.albatrosmedia.cz/tituly/77674366/krysi-ostrov-a-jine-povidky/?_gl=19zc020_up*MQ..&gclid=Cj0KCQjwhsmaBhCvARIsAIbEbH6tyKTLCNHdjS5jqwGd2c0wSo6GiY7IsFax4d2djSsbgHOU_U2Y5REaAmPrEALw_wcB

Komentáře