Kniha, která otřásla Bílým domem

Jen zřídkakdy se vydání nové knihy stane ve Spojených státech senzací dne. Toto pravidlo porušil Michael Wolff (*1953) hned v prvním týdnu nového roku reportážním bestsellerem Žár a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu (Fire and Fury: Inside the Trump White House; nakl. Henry Holt, 2018).

Wolff, nepříliš známý sloupkař týdeníku Hollywood Reporter a autor senzacionalistické biografie Ruperta Murdocha, si už před volbami získal Trumpovu důvěru útoky na jeho nepřátele.  Pod záminkou, že připravuje dokumentární knihu o prvním roce Trumpovy vlády získal Wolff stálou propustku do Bílého domu. „Krátce po inauguraci jsem se prostě usadil na gauči v Západním křídle… a pozoroval ten zmatek. Připadal jsem si jak moucha na zdi“.

Autor v přemluvě tvrdí, že v průběhu 18 měsíců interviewoval více než 200 lidí z Trumpova okolí a v květnu 2016 budoucího prezidenta samého. Prezident a jeho příznivci to okamžitě prohlásili za zneužití důvěry; prezident sám autorova slova popřel a knihu ocejchoval jako „politováníhodnou fikci“. Trumpa rozhořčily hlavně výroky o jeho údajné náladovosti, neúcty k faktům, šíření konspiračních smyšlenek a nepředvídatelném jednání. Např. jeho blízký poradce Steve Bannon ho – podle Wolffa – přirovnal k osmiletému dítěti a vyjadřoval se urážlivě o členech jeho rodiny.

Slabinou knihy je sporná autentičnost některých citací. Autor se v předmluvě přiznává, že byl nucen kombinovat zdokumentované výroky s „autorskou interpretací“. Trumpův  advokát ještě před vydáním knihy obvinil jak autora, tak nakladatele z nactiutrhání, vyžadoval její stažení z prodeje a osobní omluvu prezidentovi. Nakladatel namísto toho urychlil vydání o čtyři dny a média se zveřejněním stížnosti spolu s ukázkami z knihy postarala o nebývalý čtenářský zájem.

Stanislav Perkner

 

Komentáře