MILOVNÍCI KNIH O LISTOVÁNÍ NEPŘIJDOU!

Z páteční tiskové konference vlády vzešla dezinformace o tom, že zákazníkům v knihkupectvích nebude dovoleno knihami listovat. V následných doporučeních Ministerstva zdravotnictví se tato zpráva naštěstí nepotvrdila.

Zákazníci si tak mohou užít vybírání knih v nově otevřených knihkupectvích v plném rozsahu, pouze si u vstupu dezinfikují ruce, čímž chrání ty, kteří by případně po nich listovali stejnou knihou. Při šíři nabídky knih v knihkupectvích to však ani není pravděpodobné. Co nejsrdečněji tak všechny zveme do nově otevřených knihkupectví. Přijďte knihkupce podpořit.

         Dnes také již máme více informací o formě podpory vydávání knih ze strany Ministerstva kultury. Ukazuje se, že podpora ze strany MK bude nejen nedostatečná co do objemu, ale také stejně neúčinná, jako bývá samo grantové řízení. Parametry pro podání grantu byly jen mírně upraveny snížením koeficientu prodejnosti. Korunu všemu nasazuje skutečnost, že nakladatelé budou znát výsledky teprve v polovině srpna. Očekáváme také zahlcení komisí, které budou pracovat ve stejném složení a budou zavaleny zvýšeným počtem žádostí. Práce v komisi přitom byla již v minulosti náročná a nedostatečně honorovaná.

         Nadále proto apelujeme na vládu, aby se knižnímu trhu dostalo pomoci a podpory úměrné jeho významu pro společnost.

Ing. Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Komentáře