Pod názvem Nespavcův snář vychází dokumentární záznam snů rusko-amerického spisovatele Vladimíra Nabokova (Insomniac Dreams: Experiments with Time, Princeton University, 2018).
V říjnu 1964 se pětašedesátiletý autor, žijící tehdy ve švýcarském Montreaux, rozhodl vést si po dobu 80 dnů ranní záznamy svých snů. Zachytil jich 64 a snář doplňoval poznámkami o událostech toho kterého dne. Jak známo, Nabokov s oblibou psal na poznámkové kartičky; na záznamy snů jich spotřeboval 118 (kniha obsahuje jejich faksimile).
Notorického nespavce Nabokova inspirovala kniha Johna Dunna – britského leteckého konstruktéra, excentrického filozofa a přítele H. G. Wellse – An Experiment with Time (1927). Jak Dunne, tak Nabokov si kladli otázku, zda může snění předcházet realitě. Dunne soudil, že sny “odrážejí naší minulost, a zároveň budoucnost, a to v přibližně vyrovnaném poměru”. Nabokov se k této otázce vrátil o pět let později v parodické rodinné kronice Ada aneb Žár (české vydání v překladu Pavla Dominka vyšlo v roce 2015, https://www.kosmas.cz/knihy/207724/ada-aneb-zar/).
Princetonský editor Gennady Barabtarlo doplnil Nabokovův snář odkazy na zmínky o snech z jeho korespondence a rukopisných poznámek – to vše v kontextu spisovatelova celoživotního díla.
Stanislav Perkner