Leonardo da Vinci, Benjamin Franklin, Albert Einstein, Steve Jobs… Co mají tito géniové společného? Na tuto otázku se snaží už více než 15 let odpovídat americký publicista a popularizátor Walter Isaacson (*1952). Český čtenář zná jeho knihy o Einsteinovi a Jobsovi.
Na rozdíl od Georgia Vasariho, vůbec prvního Leonardova životopisce z roku 1568, Isaacson nevidí renesančního génia „nadaného Bohem“, ale neobyčejně pracovitého umělce, architekta, inženýra a myslitele. Připomíná, že tento nemanželský syn, homosexuál, vegetarián a levák by byl bez této posedlosti odsouzen k životnímu neúspěchu. V 33 bohatě ilustrovaných a dokumentovaných kapitolách Isaacson dokumentuje Leonardovo zaujetí pro vědu – od anatomie a matematiky po archeologii, zeměpis a dějiny – a moderní umění.
Jedna z objevných informací o Leonardově domněle ztracených dílech se týká Ježíšova portrétu Spasitel světa. (Koncem loňského roku ho zakoupil saudský princ od ruského obchodníka s hnojivy za téměř půl miliardy dolarů.) Pravost tohoto Leonardova díla napomohla potvrdit nejen moderní chemie, ale i rytina Václava Hollara, pořízená v roce 1650 podle zhruba 150 let starého originálu.
Přestože svět zná Leonarda především jako autora Mony Lisy a Poslední večeře, Isaacson nezapřel svou publicistickou povahu a uspořádal knihu na základě studia Leonardových Zápisníků, známých jako Kodexy. Přestože se zachovala jen čtvrtina z nich (7200 stran), skýtají autentický průhled do Leonardova komplikovaného života i v mnoha ohledech nedokončeného díla.
Isaacsonova Leonarda da Vinci vydalo Nakladatelství Simon & Schuster (2017).
Stanislav Perkner