Spisovatel a lingvista J. R. R. Tolkien zemřel před padesáti lety Argo vydá ještě letos jeho čtyři knihy a encyklopedii Hobita

Před padesáti lety, 2. září 1973, z tohoto světa odešel J. R. R. Tolkien. Bylo mu 81 let a zanechal po sobě čtyři děti a horu literárního díla, o jehož skutečném rozsahu neměl svět ani tušení. Za svého života publikoval akademické texty, několik povídek z pohádkového světa a dva romány, které si postupně zamilovali další a další čtenáři: Hobita a Pána prstenů. Zemřel, aniž se mu podařilo prosadit k vydání mytologický Silmarillion. Péče o jeho literární pozůstalost připadla synu Christopherovi (1924–2020), který za poslední půlstoletí vytěžil z otcových zápisků, ilustrací, map, slovníků a srovnávacích tabulek nových písem množství dalších příběhů, díky nimž víme o Středozemi zase o něco víc.

Nakladatelství Argo vydává Tolkienovy knihy už řadu let. Shodou náhod vyjde v nejbližších měsících hned několik nových tolkienovských titulů. Všechny milovníky Hobita potěší Hobit – velká encyklopedie přináší podrobná hesla o postavách, národech a druzích, předmětech a událostech a dalších rysech slavného Tolkienova románu, ale zasazuje je i do širšího kontextu autorova díla a také probírá jejich mytologické, literární a inspirační zdroje. Dalšími počiny jsou ilustrované vydání Nedokončených příběhů; Dopisy Otce Vánoc, první úplné vydání Tolkienových vánočních dopisů svým dětem; dále Pád Númenoru, ucelený soubor textů, které se vážou k tomuto stěžejnímu příběhu z dějin Středozemě, k němuž se Tolkien opakovaně vracel; a dlouho očekávaná báseň Beren a Lúthien, legenda o lásce překonávající smrt, do níž si autor promítal svůj vztah k manželce Edith.

Radka Potměšilová

Komentáře