William R. Chadwick: Záchrana českých uprchlíků 1938-39

„V druhé polovině roku 1938 byla v Anglii zveřejněna vážná situace v níž se ocitly hlavně židovské děti v Německu, Rakousku a Československu. Rozšířily se prosby o finanční podporu,“ – čteme na str. 90. Jedna taková prosba se dostala na stůl reverenda R.M.Chadwicka a ten se rozhodl, že přijme do své školy ve Swanage dva chlapce. Reverendův malý synovec Trevor Chadwick hned sedl do letadla a přiletěl s oběma do Anglie. Okamžitě se však do Prahy vrátil. Od té doby jsme dali věci do pohybu a já potřeboval někoho, kdo by se staral o záležitosti v Praze. Přijal jsem Trevorovu nabídku, píše Winton (str. 91-93).
Z toho vyplývá, že než se Chadwick sám angažoval, čekal, zda Winton dokáže svůj ztřeštěný plán záchrany stovek dětí realizovat… Chadwick měl tenkrát 32 let, Winton byl o dva roky starší.
V Praze v záchraně pracovaly rovněž Doreen Warrinerová, Beatrice Wellingtonová z Kanady – ty hlavně pomáhaly rodinám v obstarávání víza do Anglie a výjezdní povolení gestapem.

Pět obrázků těchto lidí v knize Williama R. Chadwicka Záchrana českých uprchlíků 1938-39 (Mladá fronta) vskutku stojí za přečtení.

Irena Zítková

Komentáře